Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejna propozycja zmian w systemie finansowania ochrony zdrowia

Kolejna propozycja zmian w systemie finansowania ochrony zdrowia fotolia.pl

Po tym jak 3 stycznia br. do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych dotyczący podniesienia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 7,2 proc PKB w perspektywie 2024 r. (projekt opisywaliśmy tutaj) swoje propozycje w opisanym zakresie postanowiła przedłożyć kolejna grupa posłów.

Mianowicie 10 stycznia br. do Sejmu wpłynął projekt dotyczący wprowadzenia zasady, zgodnie z którą na finansowanie ochrony zdrowia przeznaczać się będzie corocznie środki finansowe w wysokości nie niższej niż 6,8% PKB z roku poprzedniego.

Jak czytamy w uzasadnieniu w chwili obecnej wysokość środków finansowych przeznaczonych na sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych warunkowana jest przede wszystkim wielkością budżetu NFZ. Budżet ten z kolei w dużej mierze zależny jest od aktualnej koniunktury gospodarczej,. Nie zmienia to jednak tego, iż nie ma automatycznego przełożenia wysokości produktu krajowego brutto w danym roku na wysokość środków, którymi dysponuje NFZ na sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.

Jako źródło finansowania projektodawcy wskazują dotacje przekazywaną corocznie z budżetu Państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia.

W uzasadnieniu wskazano także szereg skutków jakie wywoła przyjęcie zaproponowanego rozwiązania:

  • społeczne: polepszenie jakości opieki zdrowotnej, zmniejszenie emigracji zarobkowej pracowników tego sektora, zwiększenie dostępności do świadczeń, polepszenie stanu zdrowia społeczeństwa
  • gospodarcze: polepszenie rentowności działalności leczniczej w Polsce, zwiększenie wynagrodzeń dla pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą w Polsce, zwiększenie zatrudnienia w sektorze medycznym (również na skutek rezygnacji z emigracji zarobkowej przez personel medyczny)
  • finansowe: zwiększenie środków finansowych, którymi dysponować będzie płatnik- Narodowy Fundusz Zdrowia. co w efekcie wpłynie na zwiększenie środków wydatkowanych z budżetu na opiekę zdrowotną
  • prawne: ustawowego wprowadzenia limitu środków, które będą musiały być corocznie uwzględniane w ramach środków przeznaczanych na opiekę zdrowotną.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Pt., 17 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka