Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zlecenia na wyroby medyczne po nowemu

Zlecenia na wyroby medyczne po nowemu fotolia.pl

Od 1 stycznia 2020 r. wystawianie, potwierdzanie i realizacja zleceń na wyroby medyczne stały się prostsze i bardziej przyjazne dla pacjentów, szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. Pacjent, któremu przysługuje wyrób medyczny, nie będzie musiał odwiedzać placówki NFZ, by potwierdzić zlecenie. Będzie mógł to zrobić podczas wizyty u lekarza zlecającego wyrób medyczny.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami pacjent, który otrzymał zlecenie na wyrób medyczny, czyli np. kule, wózek inwalidzki, aparat słuchowy, pionizator czy materac przeciwodleżynowy, musiał osobiście stawić się w placówce NFZ, by to zlecenie potwierdzić. Jeśli zlecenie zostało wystawione błędnie, konieczna jest kilkukrotna wizyta w Oddziale NFZ.

Proces ten od 1 stycznia 2020 r. został uproszczony: nie będzie już potrzebna wizyta w Oddziale. Jest to znaczne ułatwienie nie tylko dla osób z dużymi niepełnosprawnościami, ale i dla osób z małych miejscowości, mieszkających w sporej odległości od najbliższego Oddziału NFZ. Zgodnie z nowymi zasadami pacjent może potwierdzić zlecenie już podczas wizyty u lekarza zlecającego wyrób medyczny, a następnie udać się do świadczeniodawcy, który takie zlecenie dla pacjenta zrealizuje. 

W zeszłym roku zmieniły się także obostrzenia dotyczące pełnomocnictwa do odebrania wyrobu medycznego. Nowe przepisy dopuszczają udzielenia upoważnienia ustnego, a nie jak poprzednio upoważnienia w formie pisemnej.

Nadal znacznym utrudnieniem dla pacjenta przebywającego w szpitalu jest brak możliwości zaopatrzenia w wyrób medyczny wydawany na zlecenie w trakcie hospitalizacji. Trudno jest dobrać i dopasować np. protezę czy pionizator, bez wcześniejszego ich przymierzenia. W efekcie bywa tak, że pacjent otrzymuje wyrób medyczny, który nie spełnia swojej funkcji. Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że pacjent powinien być zaopatrzony w niezbędne wyroby medyczne przed wypisem ze szpitala, gdzie sprawdzana jest jakość i przydatność wyrobu.

Źródło: NIK 

Sob., 4 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek