Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Minister Sprawiedliwości wydał zalecenia w sprawie „okien życia”

Minister Sprawiedliwości wydał zalecenia w sprawie „okien życia” fotolia.pl

W wielu miejscowościach działają okna życia, czyli miejsca, w których matki nie będące w stanie lub nie chcące opiekować się noworodkiem mogą do oddać. Dzieje się to anonimowo. To bezpieczne miejsce, otwierane od zewnątrz, w którym zaraz po otwarciu uruchamia się alarm informujący osoby przejmujące opiekę nad dzieckiem. Zaraz potem uruchamiane zostają procedury medyczno-administracyjne. Mając na względzie dobro dzieci, Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wydał zalecenie dla prokuratorów, które określa sposób postępowania w sytuacji pozostawienia dziecka w oknie życia.

Ministerstwo sprawiedliwości przytacza wypowiedź Ministra, który powiedział, że Okno życia to piękna idea, którą trzeba chronić. Pozostawienie noworodka, którym matka nie chce się opiekować nie powinno prowadzić do jej ścigania. Prokuratorzy zostali zatem zobowiązani, do tego, by nie wszczynać dochodzeń przeciwko matce, chyba że zachodzi podejrzenie popełnienie przestępstwa wobec noworodka, głównie użycie przemocy.

Status prawny „okien życia” nie został dotąd prawnie określony. Ich ważna rola pozostaje jednak bez wątpliwości.

Do najważniejszych z zaleceń Prokuratora Generalnego należą:

  •        Pozostawienia noworodka w „oknie życia” nie należy traktować jak przestępstwa porzucenia dziecka.
  •        W razie otrzymania zawiadomienia o pozostawieniu noworodka w „oknie życia”, z którego nie wynika, że na szkodę dziecka popełnione zostało jakiekolwiek przestępstwo, należy odmówić wszczęcia dochodzenia. W takim przypadku informację o pozostawieniu dziecka w „oknie życia” prokurator powinien przekazać właściwemu sądowi opiekuńczemu. 
  •        Jeżeli uzyskane przez prokuratora informacje uprawdopodabniają popełnienie na szkodę dziecka przestępstwa, w szczególności z użyciem przemocy, należy niezwłocznie zainicjować postępowanie sprawdzające, a w przypadku ich potwierdzenia - wszcząć postępowanie przygotowawcze oraz - w razie potrzeby - podjąć działania zmierzające do ustalenia tożsamości dziecka i jego rodziców.
  •        Prokurator powinien rozważyć zgłoszenie udziału, a w razie jego zgłoszenia - aktywnie uczestniczyć w postępowaniu związanym z uregulowaniem sytuacji prawnej noworodka pozostawionego w „oknie życia”, jeżeli sąd opiekuńczy, uznając jego udział za potrzebny, zawiadomi go o tym.

Źródło: MS

Czw., 26 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn