Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia opracowało program prorodzinny, który zakłada bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Program będzie nosił nazwę „Ciąża +”. Projekt jest obecnie na etapie konsultacji. Programem objętych ma zostać około 380 tys. kobiet rocznie.

Zapewnienie bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą ma przyczynić się zarówno do zapewnienia zdrowia przyszłym mamom, jak i ich dzieciom. Fundamentalnym założeniem wprowadzanych zmian jest zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. 

Program przewiduje ustalenie listy leków najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży, których nabycie byłoby finansowane w całości ze środków publicznych. Bezpłatne będą leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży. Recepty na te leki (oznaczone jako leki "C") będą mogli wystawiać ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Uprawnienia takie będzie posiadać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jako osoba najlepiej zorientowana w stanie zdrowia i całokształcie leczenia pacjentki będącej pod jego opieką. 

Od 3 lipca br. natomiast zostaną zniesione opłaty za czuwanie przy łóżku chorego dziecka. Zgodnie z nowymi przepisami, szpitale nie będą miały prawa do pobierania opłat od rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom w szpitalu. To samo dotyczy opiekunów osób niepełnosprawnych. Placówki medyczne nie będą więc mogły żądać opłaty za udostępnienie miejsca do spania, pościeli czy korzystanie z mediów. Wszystkie koszty związane z towarzyszeniem rodzica przy dziecku w szpitalu będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Źródło: MZ 

Wt., 2 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek