Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trzynasta emerytura a opłata za pobyt w ZOL

Trzynasta emerytura a opłata za pobyt w ZOL fotolia.pl

Rozpoczęły się wypłaty tzw. trzynastej emerytury, czyli dodatkowego świadczenia w kwocie 1100 zł brutto (około 880 zł netto) dla emerytów i rencistów. Do większości beneficjentów dodatkowe pieniądze trafią wraz z majowymi wypłatami emerytur i rent.

W związku z wypłatami dodatkowego świadczenia Rzecznik Praw Pacjenta - Bartłomiej Chmielowiec przypomina, że kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów nie wlicza się do dochodu, o którym mowa między innymi w art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

W konsekwencji kwota ta nie może być brana pod uwagę przy ustalaniu miesięcznej opłaty za pobyt pacjenta w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z tytułu otrzymania wskazanego świadczenia pacjent nie może ponieść wyższej opłaty za pobyt w jednym z wyżej wymienionych zakładów.

Przypominamy również, że przyznanie dodatkowej emerytury/renty jest automatyczne, nie trzeba więc składać wniosku w tej sprawie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci je razem ze świadczeniem przysługującym za maj.

Źródło: RPP

Pt., 10 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek