Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pieniądze dla szpitali powiatowych pilnie potrzebne

Pieniądze dla szpitali powiatowych pilnie potrzebne fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Śląskiego protestuje przeciwko zmianie Zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej z 19 marca 2019 r. dotyczącej przesunięcia o miesiąc terminu wyliczenia wartości ryczałtu PSZ na rok 2019, tj. do 30 kwietnia 2019 r.

W stanowisku przyjętym 25 marca br. Konwent wyjaśnia, że szpitale powiatowe funkcjonujące na terenie województwa śląskiego stoją już na skraju przepaści. Narasta zadłużenie - krótkoterminowe za rok 2018 wzrosło w stosunku do roku 2017 o ponad 18 %, tj. o kwotę około 39,0 mln zł, w tym wymagalne o około 40 %, tj. o około 16,0 mln zł.

Wzrosła także liczba szpitali powiatowych, w których wystąpi dopłata do wyniku finansowego za rok 2018 przez samorządy powiatowe, gdyż poziom osiągniętej straty znacząco przekroczy koszty amortyzacji.

- Są granice oszczędzania i nie może się to odbywać kosztem bezpieczeństwa pacjentów. Wiele obiecywaliśmy sobie po niedawnych obietnicach Ministra Zdrowia, który zapewnił, że w miesiącu marcu br. nastąpi przekazanie dodatkowych środków między innymi do szpitali powiatowych, tak się nie stanie. Przesunięto termin ich rozdysponowania do końca kwietnia br. więc „fizycznie” środki finansowe wpłyną na konta szpitali w miesiącu maju. – wynika ze stanowiska.

Starostowie są zbulwersowani tą sytuacją i ciągłą dyskryminacją szpitali powiatowych, które dla zdecydowanej większości mieszkańców są szpitalami gdzie szukają najpierw pomocy medycznej. Samorządy powiatowe nie będą w stanie dopłacać do ich wyników finansowych, gdyż nie mają na ten cel środków finansowych w swoich budżetach.  

Konwent oczekuje odniesienia się premiera rządu do zaistniałej sytuacji i podjęcia konkretnych działań zmierzających do przekazania przez NFZ dodatkowych środków finansowych do szpitali powiatowych w szybszym terminie.

Śr., 10 Kw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska