Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Potrzebne są większe nakłady na służbę zdrowia

Potrzebne są większe nakłady na służbę zdrowia fotolia.pl

Starostowie zebrani 15 marca br. na Konwencie Powiatów Województwa Świętokrzyskiego w Jędrzejowie apelują do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu zdrowia o zwiększenie wyceny wszystkich procedur medycznych o 15%.

Uzasadniając swoje postulaty, podają, że w ostatnim czasie pogłębia się zła sytuacja finansowa szpitali powiatowych. Wynika ona głównie z regulacji prawnych narzucających wzrost wynagrodzeń personelu medycznego oraz drastycznego wzrostu kosztów funkcjonowania szpitali.

W chwili obecnej koszty wynagrodzeń w wielu placówkach sięgają 70% ich przychodów. Ryczałty szpitali funkcjonujących w sieci, wyliczone na podstawie wykonania procedur z roku 2015 absolutnie nie odpowiadają aktualnym realiom i nie wystarczają na pokrycie podstawowych kosztów funkcjonowania. Wysokość naliczanego w ten sposób ryczałtu powoduje, że ogromna większość szpitali w województwie świętokrzyskim zakończyła rok ubiegły stratami.

Aktualnie system ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem lecznictwa szpitalnego, funkcjonuje na granicy wydolności co znacząco wpływa na bezpieczeństwo całego systemu ochrony zdrowia, zagrażając tak pacjentom jak i pracownikom ochrony zdrowia.

Przedstawiciele świętokrzyskich powiatów podkreślają, że z uwagi na coraz trudniejszą sytuacje budżetową powiatów obecnie nie są one w stanie pokrywać powiększającego się z roku na rok zadłużenia szpitali.

Niektóre szpitalne mają ogromne zadłużenie, które może przełożyć się wprost na finanse powiatu. Problemem są zbyt niskie wyceny procedur medycznych. Wzrost tych wskaźników mógłby poprawić sytuację finansową szpitali powiatowych. Niższa wycena wszystkich rodzajów świadczeń nie gwarantuje rentowości i stabilności szpitali.

- Mając na względzie powyższe apelujemy o niezwłoczne zwiększenie wyceny procedur medycznych, co najmniej o 15%. Niedoszacowanie powoduje coraz gorszą sytuacje szpitali, a tym samym może mieć bezpośredni wpływ na zagrożenia zdrowia a nawet życia pacjentów. – czytamy w stanowisku.

Śr., 3 Kw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska