13 marca 2019 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej oraz osób związanych z KWRiST.
Posiedzenie rozpoczęło się od omówienia spraw różnych. Na sprawy różne składały się wniosek Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w zakresie zmiany zapisów ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy w zakresie określenie wymaganych kwalifikacji kierowników wojewódzkich ośrodków medycyny pracy. W tym zakresie Ministerstwo udzieliło informacji, że nie ma wskazań merytorycznych, żeby taki wymóg był konieczny oraz, ze przy nowelizacji zostanie poddana analizie ta kwestia w kierunku uelastycznienia przepisów.
Kolejną sprawą była informacja Ministerstwa Zdrowia na temat stanu prac nad regulacją dotyczącą wystawienia aktów zgonów i instytucją koronera. Resort poinformował, że planował wysłać projekt do konsultacji w styczniu br., jednak zmieniły się zasady postępowania z projektami do konsultacji społecznych. Projekty, które nie zostały skierowane do konsultacji społecznych, a są ujęte w wykazie prac legislacyjnych rządu, muszą przejść weryfikację w Centrum Analiz Strategicznych. Projekt ten powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów w drugim kwartale br. Strona samorządowa przypomniała, że kwestia koronera i wystawienia aktu zgonu jest dla nich priorytetowa.
Ostatnią sprawą rozważaną w kategorii spawy różne było Stanowisko Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych w sprawie projektu zmiany statutu Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Przedstawiciel Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich przedstawił negatywne stanowisko co do zdegradowania departamentu bezpieczeństwa zdrowotnego wody i włączeniu go do departamentu higieny środowiska. Przedstawiciel GIS wyjaśnił, że proponowane zmiany dotyczą jedynie sposobu zapewnienia kompleksowej realizacji zadań w ramach nowej struktury organizacyjnej, a nie zlikwidowania departamentu z tytułu zebrania do realizacji zadań.
Zespół pochylił się nad projektem rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna. Projekt ten znajduje się w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych i ostatecznie został zdjęty na kolejny Zespół.
Następnie Zespół zajął się projektem ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, projekt ten zostanie zaopiniowany obiegowo przez Zespół, jeżeli po konsultacjach, które trwały do 21 marca zostanie przesłana ostateczna wersja projektu.
W kolejnym punkcie posiedzenia Zespół zaopiniował pozytywnie projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., z zaznaczeniem, że w przypadku zmian w projekcie Zespół powinien otrzymać jego nową wersję.
Zespół pochylił się także nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Projekt ten otrzymał pozytywną opinię z uwagą o rozważenie zwolnienia również innych oddziałów niż psychiatryczne z wymogu jednoczesnej dostępności łóżek chorych z trzech stron w tym z dwóch dłuższych.
Ostatnim punktem posiedzenia było rozpatrzenie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru. Projekt ten został uzgodniony. Projektodawcy prześlą wniosek do KWRiST o zgodę na wydanie opinii przez KWRiST w trybie obiegowym.