Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W sprawie finansowania szpitali powiatowych

W sprawie finansowania szpitali powiatowych fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyraża głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją finansową szpitali powiatowych. Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców oczekuje pilnego działania w zakresie poprawy finansowania zwłaszcza tych jednostek ochrony zdrowia.

Tak wynika ze stanowiska Konwentu podjętego 18 lutego br.

- Dotychczasowa polityka NFZ wobec szpitali powiatowych jest wyraźnie dyskryminująca. Nie my określamy przepisy prawne, które muszą stosować zarządzający naszymi szpitalami. Mamy więc prawo oczekiwać sprawiedliwego i rzetelnego podziału środków będących w dyspozycji władz państwowych w celu umożliwienia realizowania stawianych nam zadań.

Kierujący szpitalami powiatowymi nie obawiają się nowych wyzwań, jednak są granice wydolności ekonomicznej placówek powiatowych, których nie są w stanie pokonać bez wyraźnej poprawy wyceny świadczeń realizowanych przez oddziały szpitali powiatowych, tzn. internistyczne, chirurgii ogólnej, pediatryczne i położniczo-ginekologiczne, oraz izby przyjęć i SOR-y.

W pełni popieramy żądania i postulaty Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, zarówno te, dotyczące finansowania i te, dotyczące odbywania części szkolenia przez lekarzy rezydentów w placówkach powiatowych, co przynajmniej w części poprawi dramatyczną sytuację kadrową naszych szpitali, a młodym lekarzom da szansę poznać szersze spektrum chorych, a w dziedzinach zabiegowych, niewątpliwie umożliwi bezpośredni kontakt ze stołem operacyjnym. Dla zdecydowanej większości mieszkańców to właśnie szpital powiatowy jest tym gdzie szukają pierwszej pomocy i musimy o tym pamiętać. Po raz kolejny zwracamy uwagę, że to w szpitalach powiatowych leczy się około 80 % wszystkich pacjentów wymagających hospitalizacji. – czytamy w stanowisku.

Starostowie chcą podwyższenia wartości 1 pkt. kontraktowego szpitali o co najmniej 15%.

Sob., 2 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska