Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dentobusy - podsumowanie programu

Dentobusy - podsumowanie programu fotolia.pl

W 2017 roku na podstawie ustawy z dnia 15 września 2017 r. o szczegółowych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej zakupiono 16 dentobusów. Oczekiwanym efektem zakupu dentobusów miało być zapewnienie opieki stomatologicznej dzieciom w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu stomatologicznego w szkole, ani w najbliższej okolicy.

Minister Zdrowia dokonał zakupu dentobusów a następnie przekazał je wojewodom. Wojewoda udostępnia nieodpłatnie dentobus świadczeniodawcy wybranemu w postępowaniu określonym w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Koszty świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego udzielanego w dentobusie są ponoszone w ramach środków finansowych NFZ. Obecnie wszystkie oddziały wojewódzkie NFZ mają zawarte umowy na realizację świadczeń stomatologicznych udzielanych w dentobusie.

Rodzaj świadczeń udzielanych w dentobusie uwarunkowany jest indywidualnymi potrzebami pacjenta, wynikającymi ze stwierdzonego przez lekarza stanu zdrowia jamy ustnej. Ponadto, przepisy wskazują, że w przypadku konieczności kontynuacji leczenia stomatologicznego, lekarz udzielający świadczenia przedstawia pacjentowi plan dalszego leczenia oraz informuje o możliwości kontynuacji leczenia w ramach świadczeń gwarantowanych najbliżej miejsca zamieszkania lub miejsca edukacji świadczeniobiorcy.

Według danych przekazanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na dzień 31 października 2018 r. ze świadczeń stomatologicznych w dentobusach skorzystało 23 963 dzieci. Wartość rozliczonych jednostek rozliczeniowych w tym okresie wyniosła 2 712 452 złote.

Najwięcej świadczeń w okresie kwiecień- październik udzielono w województwie łódzkim, bo aż 4 132, najmniej 388 w województwie pomorskim.

W przyszłym roku planowana jest kontynuacja programu, planowana wartość umów zawartych na 2019 r. wynosi 4 750 469,28 zł.

Śr., 20 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek