Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Monitoring w salach chorych

Monitoring w salach chorych fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakimi powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Projektowane rozporządzenie zakłada możliwość założenia monitoringu w łóżkowych salach chorych.

Paragraf 29 projektowanego rozporządzenia stanowi, iż w pokojach łóżkowych dopuszcza się instalacje urządzeń umożliwiających obserwację pacjentów (monitoring), jeżeli jest to konieczne w procesie ich leczenia i dla zapewnienia im (pacjentom) bezpieczeństwa.  

Jak podkreśla ministerstwo w uzasadnieniu, obserwacja pacjentów za pośrednictwem monitoringu urządzeń byłaby możliwa wyłącznie w przypadkach, gdy jest to konieczne w procesie ich leczenia i dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Przepis ten jest spójny z procedowaną obecnie nowelizacją ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej w zakresie monitoringu wizyjnego w ramach projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl

Pt., 1 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek