Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pierwszy tydzień wprowadzenia e-Recepty

Pierwszy tydzień wprowadzenia e-Recepty fotolia.pl

Od 1 stycznia wszystkie apteki w Polsce zostały zobowiązane do podłączenia do platformy e-zdrowie. Daje ona możliwość realizacji e-recept a także generowanie elektronicznego Dokumentu Realizacji Recepty (DRR) - zarówno w postaci papierowej jaki i elektronicznej. Oznacza to, że każda recepta zarówno elektroniczna jak i papierowa, zostanie zarejestrowana w systemie, a po zalogowaniu udostępniona pacjentowi na jego osobistym Internetowym Koncie Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl.

E-recepty może realizować każda apteka, która wygeneruje darmowy certyfikat wymagany do podłączenia do platformy e-zdrowie. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia w Polsce jest 14 500 aptek i punków aptecznych, z czego już dziś 97% jest podłączonych do systemu i  w gotowości do realizacji elektronicznych recept.  Pacjenci mają możliwość monitorowania, którzy lekarze oraz które placówki wystawiają już e-recepty, gdyż informacje o nich pojawiają się sukcesywnie na stronie mapa.pacjent.gov.pl.

E-recepty mają przynieść za sobą wymierne korzyści dla pacjenta w postaci oszczędności czasu i pieniędzy, możliwość realizacji jednej recepty w kilku aptekach a przez to umożliwienie zakupu każdego leku w innej placówce, koniec z problemem nieczytelnych recept, jasne i czytelne informacje dotyczące dawkowania leków, dostęp do historii wystawianych recept, rodzina osób starszych będzie mogła kontrolować czy pacjent faktycznie wykupił leki oraz sprawniejsza opieka nad przewlekle chorymi – nie trzeba iść do lekarza, e-recepta na te same leki może zostać dostarczona drogą elektroniczną (poczta e-mail, SMS, IKP).

Kalendarium wprowadzenia cyfrowych usług w ochronie zdrowia:

  • styczeń 2019 – każda apteka w Polsce musi być podłączona do systemu e-zdrowie, aby móc realizować e-recepty
  • od końca roku 2019 – stopniowe włączanie do systemu e-zdrowie placówek medycznych
  • do czerwca 2019 – pilotaż e-skierowania w placówkach medycznych
  • styczeń 2020 – obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept
  • styczeń 2021 – obowiązek wystawiania wyłącznie e-skierowań
  • styczeń 2021 – wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej za pośrednictwem platformy e-zdrowie

Ustawowy termin na wdrożenie e-recepty w każdej placówce medycznej w całej Polsce to 31 grudnia 2019 roku.

Źródło: www.gov.pl

Śr., 9 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek