Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Służba zdrowia nadal ma kłujący problem

Służba zdrowia nadal ma kłujący problem fotolia.pl

Według szacunków w Polsce co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Powaga sytuacji jest ogromna, ponieważ personel medyczny narażony jest na kontakt z materiałem biologicznym, który stwarza ryzyko zakażenia.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia, wynika, że 37 proc. zakażeń WZW typu B, 39 proc. WZW typu C oraz 4,4 proc. HIV rozpoznawanych wśród personelu medycznego jest spowodowanych zakłuciami sprzętem używanym w placówkach ochrony zdrowia.

Do 16 grudnia potrwa ogólnopolskie badanie „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE w polskich szpitalach”. Jest ono skierowane do personelu pielęgniarskiego i pomoże zmonitorować efekty oraz stopień implementacji Dyrektywy Rady 2010/32/UE dotyczącej zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami.

Ankieta jest dostępna pod adresem: www.interankiety.pl

Organizatorem badania jest Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.

Patronat nad badaniem objęli: Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Stowarzyszenie Epidemiologii Szpitalnej oraz Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych.

Zranienia i zakłucia to codzienność pracy polskich pielęgniarek. Każdego dnia tysiące pielęgniarek oraz całego personelu medycznego narażonych jest na ekspozycję zawodową. W krajach Unii Europejskiej każdego roku odnotowuje się blisko 1,2 miliona skaleczeń z powodu zakłuć igłą. W Polsce takich przypadków jest około 37 tysięcy rocznie. Oznacza to, że na 100 łóżek szpitalnych rocznie przypada od 12 do 30 zakłuć.

Skaleczenia najczęściej występują po użyciu sprzętu, np. podczas demontażu, czy wyrzucania. Pomimo powagi zdarzenia, skaleczenia sprzętem medycznym są zaniedbywane. Dane te są zatrważające i bardzo niepokojące. Wdrażanie bezpiecznych rozwiązań ma na celu zmniejszenie ryzyka zakłuć i zranień wśród przedstawicieli tej grupy zawodowej.

Badanie ma na celu sprawdzenie, czy poszczególne rekomendacje i zalecenia są wdrażane na poziomie placówek medycznych, a także czy dostęp do bezpiecznych i nowoczesnych rozwiązań jest zapewniony każdemu pracownikowi ochrony zdrowia.

Źródło: ptpaio.pl, poradnikzdrowie.pl

Pt., 7 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska