Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spada zaufanie do szczepień

Spada zaufanie do szczepień fotolia.pl

Opublikowano nowy Raport Komisji Europejskiej dotyczący szczepień. Jak z niego wynika, region europejski ma mniejsze zaufanie do bezpieczeństwa szczepionek niż inne regiony świata; siedem z dziesięciu krajów o najniższym poziomie zaufania do szczepionek na świecie znajduje się w Europie – cztery z nich (Francja, Grecja, Włochy i Słowenia) znajdują się w UE.

Częściowo wynika to z rosnącego wpływu różnych grup antyszczepionkowych, które rozpowszechniają wprowadzające w błąd informacje za pośrednictwem Internetu lub na forach politycznych.

– Niektóre z kluczowych problemów, które musimy rozwiązać, to zwalczanie dezinformacji i brak świadomości w populacji ogólnej w zakresie zagrożeń stwarzanych przez choroby, którym można zapobiegać poprzez szczepienia…Aby wzmocnić działania na szczeblu krajowym, zamierzamy zwołać Koalicję na rzecz Szczepień, aby zjednoczyć europejskie stowarzyszenia pracowników służby zdrowia i stowarzyszenia studentów, zobowiązać się do dostarczania społeczeństwu dokładnych informacji, zwalczania mitów i wymiany najlepszych praktyk – ocenił Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Według autorów raportu „State of vaccine confidence in the EU 2018” – prof. Heidi Larson, dr Alexandre de Figueiredo, Emilie Karafillakis i Mahesh’a Rawal’a – analiza ankiet przeprowadzonych wśród pacjentów i lekarzy wykazała istotną korelację pomiędzy zaufaniem do szczepień prezentowanym przez lekarzy i ogół społeczeństwa. Tam, gdzie wykazano większe zaufanie do lekarzy pierwszego kontaktu, większy odsetek społeczeństwa wypowiada się dobrze o szczepieniach i wierzy w działanie szczepień ochronnych.

Z raportem można zapoznać się tutaj.

Źródło: www.gis.gov.pl

Śr., 31 Prn. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska