Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana obszaru działania Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego

Zmiana obszaru działania Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu i sposobu działania Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. Nowelizacja zakłada zmianę § 2 ww. rozporządzenia regulującego zakres terytorialny działania Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, który w chwili obecnej nie może być większy niż jedno województwo.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu obecnie przepis utrudnia zoptymalizowanie systemu ochrony praw pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Obecnie występują przypadki lokalizacji kilku szpitali psychiatrycznych na obszarach przygranicznych dwóch albo trzech województw. Zatrudnienie w każdym z nich Rzecznika, który pracowałby jedynie na terenie danego województwa, jest niemożliwe z uwagi na potrzebę racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi. Najbardziej dobitnym przykładem takiego stanu rzeczy jest region byłego województwa tarnobrzeskiego. Zbiegają się tam granice trzech obecnych województw: lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Mieszkający w okolicach Stalowej Woli Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego mógłby objąć swoją działalnością wszystkie szpitale znajdujące się w promieniu ok. 40 – 50 kilometrów od jego miejsca zamieszkania, tj. w Tarnobrzegu, w Stalowej Woli, w Nowej Dębie, w Koprzywnicy, w Sandomierzu i w Janowie Lubelskim. Aktualnie, z uwagi na określoną właściwość terytorialną, która nie może przekroczyć jednego województwa, do Sandomierza i Koprzywnicy dojeżdża Rzecznik z oddalonych o ponad 100 kilometrów Kielc, zaś w Janowie Lubelskim nie ma Rzecznika, gdyż najbliżej tej miejscowości Rzecznik pracuje w Lublinie oddalonym z kolei o ok. 90 kilometrów. Tymczasem położone w dwóch różnych województwach Tarnobrzeg (woj. podkarpackie) oraz Sandomierz czy Koprzywnicę dzieli odległość ok. 10 km w linii prostej.

Jako kolejny Ministerstwo wskazało województwo pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Aktualnie Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego pracuje w Szczecinku na terenie województwa zachodniopomorskiego. Bez Rzecznika – ze względu na wskazaną właściwość terytorialną – pozostają szpitale w Człuchowie czy Chojnicach w województwie pomorskim (najbliżej do nich ma Rzecznik ze Słupska oddalonego o 125 km) oraz szpital w Złotowie w województwie wielkopolskim (najbliższy Rzecznik znajduje się w Poznaniu oddalonym o 132 km). Z kolei z przywołanego Szczecinka do Człuchowa i Chojnic jest odpowiednio 51 i 65 km.

Analogiczne sytuacje występują także na obszarach przygranicznych województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (Malbork – Elbląg), warmińsko-mazurskiego i podlaskiego (Olecko – Suwałki), podlaskiego i mazowieckiego (Łomża – Ostrołęka), mazowieckiego i lubelskiego (Siedlce – Łuków), podkarpackiego i małopolskiego (Dębica – Tarnów), małopolskiego i śląskiego (Oświęcim – Bielsko-Biała) czy wielkopolskiego i dolnośląskiego (Kalisz oraz Ostrów Wielkopolski – Milicz).

Nowe proponowane brzmienie §2 rozporządzenia wskazuje, że działaniem Rzecznika ma obejmować obszar  terytorialny nie mniejszy niż województwo i nie większy niż trzy sąsiadujące ze sobą województwa, w zależności od rozmieszczenia tych zakładów.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl 

Pt., 7 Wrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel