Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Oddział udarowy w Świebodzinie leczy coraz więcej pacjentów

Oddział udarowy w Świebodzinie leczy coraz więcej pacjentów fotolia.pl

W niespełna rok po otwarciu, oddział neurologii z pododdziałem udarowym w Nowym Szpitalu w Świebodzinie przyjął ponad pół tysiąca pacjentów.

Zgodnie z umową z Narodowym Funduszem Zdrowia oddział zaczął  przyjmować pacjentów 9 października ub.r. Od tego czasu leczonych było tutaj 620 pacjentów w tym 186 osób po udarze mózgu. I to właśnie z myślą o tych pacjentach powstał świebodziński oddział.

W województwie lubuskim liczba hospitalizacji z powodu udaru niedokrwiennego mózgu wynosi 243,6 na 100 tys. mieszkańców i była to trzecia najwyższa wartość w kraju. Z powodu rosnącej liczby chorych z rozpoznaniem udaru mózgu liczba miejsc w szpitalach stała się niewystarczająca. - Najbardziej brakowało tego typu oddziału w środkowej części województwa lubuskiego. Dlatego już od początku ubiegłego roku rozpoczęliśmy poszukiwania kadry medycznej, zakup wysokospecjalistycznego sprzętu oraz modernizację pomieszczeń, aby móc wystartować w konkursie ofert ogłoszonym przez NFZ – mówi Wiesława Cieplicka, prezes Nowego Szpitala w Świebodzinie. Szpital już wcześniej zainwestował we własny tomograf komputerowy oraz nowoczesne lądowisko dla śmigłowców.

Świebodziński oddział udarowy, zgodnie z umową z NFZ zapewnia leczenie pacjentom głównie z powiatów:  świebodzińskiego, sulęcińskiego, słubickiego oraz międzyrzeckiego.

Należy podkreślić, że często transportowani są do nas śmigłowcem sanitarnym pacjenci z innych powiatów naszego województwa – mówi Wiesława Cieplicka. Atutem placówki jest lokalizacja w centrum województwa i w pobliżu głównych tras komunikacyjnych. Pozwala ona na szybki transport pacjenta, a w przypadku udaru czas rozpoczęcia specjalistycznego leczenia jest kluczowy.

Oddział dysponuje 28 łóżkami w tym 5 stanowiskami dla pacjentów wymagających intensywnego nadzoru. Leczeni mają zapewnioną całodobową opiekę lekarzy specjalistów, pielęgniarek, rehabilitantów, logopedów oraz psychologów.  Oddziałem kieruje dr n. med. Jan Paweł Mejnartowicz, konsultant wojewódzki ds. neurologii.

Po liczbie pacjentów widzimy, jak bardzo był potrzebny oddział neurologiczny. Wykorzystanie łóżek mamy prawie w 100 proc. Często zdarza się, że dostawiamy dodatkowe łóżka ze względu na liczbę przyjmowanych pacjentów. Jeśli będzie taka możliwość na pewno będziemy się starać o kontrakt na poradnię neurologiczną, aby kompleksowo zajmować się pacjentem przed i po hospitalizacji – dodaje prezes szpitala.

Śr., 20 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska