Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wspólnie dla zdrowia. Pacjent współodpowiedzialny za swoje zdrowie

Wspólnie dla zdrowia. Pacjent współodpowiedzialny za swoje zdrowie .

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło debatę narodową na temat zdrowia. 13 czerwca br. w Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie odbyła się inauguracyjna konferencja. Jej tematem przewodnim był: Pacjent i system – zasady działania opieki medycznej.

Prof. Paweł Górski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi tłumaczył, że w ramach narodowej debaty ma łącznie odbyć się sześć konferencji w różnych częściach Polski. Mają one pomóc w rozwiązaniu poszczególnych problemów i prowadzić do zmiany postaw społecznych. Inicjatywę rozpoczęło powołanie społecznej rady narodowej debaty ochrony zdrowia (lista członków rady dostępna jest tutaj: https://www.gov.pl/zdrowie/spoleczna-rada-narodowej-debaty-o-zdrowiu)

Jak podkreślał profesor, zdrowie zależy od kultury zdrowotnej każdego obywatela, który poddaje się systemowi ochrony zdrowia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyraził nadzieję, że debata społeczna pozwoli na sformułowanie wniosków, które pokażą w jaką stronę dokonywać zmian w systemie ochrony zdrowia. Jak podnosił, nie wystarczy leczyć, bo leczenie to tylko ok. 30 proc.  stanu zdrowia, a ok .70 proc. to działania prozdrowotne i profilaktyka. – Pacjent powinien być uczestnikiem debaty zdrowotnej – mówił szef resortu zdrowia. - Jeśli zatem nie przekonamy samych siebie, że musimy dbać o zdrowie, to nie poprawimy swojej kondycji – dodawał.

Debata narodowa ma zakończyć się sformułowaniem tez. Tezy te, w ocenie ministra powinny zostać zapisane otwartym językiem, zrozumiałym dla przeciętnego człowieka.

Prof. Piotr Czauderma z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przypomniał, że już nie raz toczyły się rozmowy na temat zdrowia. Jako przykład podał Biały Szczyt z 2008 r. Jednak dyskusje trzeba prowadzić stale, chociażby dlatego, że zmienia się otoczenie – m.in. przez starzejące się społeczeństwo. – Model systemu ochrony zdrowia musi być oparty na innych wartościach, gdzie głos pacjenta się liczy – podnosił.

W trakcie spotkania odbyły się także ciekawe wykłady pokazujące zmieniającą się rolę państwa w systemach ochrony zdrowia w krajach rozwiniętych. Dr Neelam Dhingra – Kuman ze Światowej Organizacji Zdrowia przedstawiła założenia polityki zdrowotnej Health 2020. Strategia ta powinna inspirować rządy i społeczeństwa na rzecz zdrowia i pomyślności („wellbeing”) w najbliższych latach. Chodzi o znaczącą poprawę stanu zdrowia i pomyślności społeczeństw, zmniejszenie nierówności w zdrowiu, wzmocnienie zdrowia publicznego, a także zapewnienie funkcjonowania systemu zdrowia ukierunkowanego na wszystkich ludzi, powszechnie dostępnego i sprawiedliwego, stale rozwijającego się i udzielającego świadczeń zdrowotnych o wysokiej jakości.

- Dbamy o zdrowe społeczeństwo. W centrum usług zdrowotnych jest człowiek. Leczenie osiąga lepsze wyniki, gdy pacjenci i ich rodziny są zaangażowani w leczenie. Muszą być świadomi tego, co się z nimi dzieje, jaki leki biorą i co one powodują – podawała prelegentka.

Erik Jylling z Duńskiego Komitetu Regionów opowiedział o tym, jak wygląda duński system opieki zdrowotnej. Zauważył podobieństwa z systemem polskim: jest utrzymywany z danin publicznych i zapewnia równy dostęp. Jest zdecentralizowany. - Służbą zdrowia w Danii zajmuje się 5 niezależnych regionów. 98 gmin jest odpowiedzialnych za profilaktykę i osoby starsze. Ale one mogą pobierać własne podatki. – mówił.

W Danii zmiany w systemie ochrony zdrowia dokonują się co 10 lat. Jest to niezbędne, ponieważ zmieniają się realia. Teraz wyzwaniem staje się demografia i starzejące społeczeństwo. Jeśli system nie zostanie skorygowany, może zabraknąć pracowników, którzy mieliby obsługiwać pacjentów. Przyszłością jest leczenie i profilaktyka w domu pacjenta.

Lenka Poliakova, doradca ministra w zakresie finansowania zdrowia w Republice Czeskiej opowiadała o tym, że w Czechach system ochrony zdrowia skupia się  na pacjencie. Składka zdrowotna wynosi zaś 13 proc. podstawy wymiaru (w Polsce jest to 9 proc.).

Odbyły się także dyskusje w trzech blokach tematycznych.

Pierwszy pt. Zdrowie – podstawy ustrojowe i regulacje konstytucyjne skupił się na przepisach ustawy zasadniczej poświęconych ochronie zdrowia.

Drugi pt. System zorientowany na pacjenta, poświęcony był równości w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Marek Pławiak, starosta nowosądecki, członek zarządu Związku Powiatów Polskich zwracał uwagę na potrzebę edukacji w kierunku praw pacjenta. Podkreślał, że samorządy mają duży wkład w rozwój systemu ochrony zdrowia. Przykładem może być powiat nowosądecki. Zarząd Powiatu wspiera finansowo szpital powiatowy w Krynicy-Zdroju, a także dba o rozwój lecznicy.

Ostatni blok – Efektywny system ochrony zdrowia – wizja, cele, mierniki, odnosił się do roli państwa i władz publicznych oraz długofalowej polityki zdrowotnej.

W spotkaniu wziął udział Rudolf Borusiewicz, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich.

Osoby zainteresowane konferencją, mogą obejrzeć jej transmisję: tutaj 

Pt., 15 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska