Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bartłomiej Chmielowiec proponuje zmiany w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta

Bartłomiej Chmielowiec proponuje zmiany w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta fotolia.pl

Rzecznik Praw Pacjenta podjął inicjatywę, zmierzającą do przedłożenia projektu o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Nowelizacja jest obecnie szeroko konsultowana z organizacjami pozarządowymi działającymi w systemie ochrony zdrowia. Inicjatywa ta ma na celu wzmocnienie pozycji pacjenta i stanowi odpowiedź na najczęściej zgłaszane uwagi strony społecznej. To także kolejne działanie Rzecznika, wpisujące się w cykl pozytywnych zmian w systemie opieki zdrowotnej.

Szereg istotnych rozwiązań przygotowanych przez Rzecznika Praw Pacjenta to wynik wielomiesięcznej pracy zespołu analizującego najczęściej powtarzające się przypadki naruszeń praw pacjentów oraz zgłoszeń do Biura Rzecznika. Propozycje nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wynikają przede wszystkim z potrzeby zwiększenia uprawnień pacjentów i ochrony ich interesów. Najważniejsze zmiany obejmują między innymi uregulowanie prawa pacjenta do tajemnicy medycznej, ustanowienie instytucji kuratora medycznego oraz pełnomocnika medycznego, a także powołanie Rady Organizacji Pacjentów, składającej się z przedstawicieli organizacji pozarządowych. Rzecznik wnioskuje także o nieodpłatne udostępnianie pacjentom pierwszej kopii dokumentacji medycznej. Bartłomiej Chmielowiec proponuje również zwolnienie z konieczności ponoszenia opłat jednego z rodziców za pobyt przy dziecku w szpitalu.. Uregulowanie warunków pobytu najmłodszych pacjentów w szpitalach w tym zakresie zapowiedziało już Ministerstwo Zdrowia.

Szczególną troską Rzecznik Praw Pacjenta objął prawa osób bliskich zmarłych pacjentów – w zakresie dochodzenia roszczeń przed sądami – lub niezdolnych do świadomego wyrażenia zgody na określone procedury medyczne, które powinny być odpowiednio zabezpieczone. Zgodnie z propozycją Rzecznika informacje objęte tajemnicą medyczną w przypadku zmarłego pacjenta będą mogły być udostępnione osobie bliskiej pacjenta.

Jedną ze zmian będzie także wprowadzenie katalogu praw i obowiązków pacjenta. Uporządkowanie tych zagadnień ułatwi pacjentom korzystanie z systemu ochrony zdrowia oraz poprawi komunikację między personelem medycznym a pacjentami. Do tej pory zdarzało się, że prawa i obowiązki pacjenta stanowiły przedmiot swobodnych interpretacji, co utrudniało pacjentom funkcjonowanie w systemie opieki zdrowotnej.

Nowelizacja, nad którą pracujemy, jest bardzo ważna dla pacjentów. Z tego powodu do konsultacji w tej sprawie zaprosiłem szerokie grono ekspertów z organizacji, które codziennie zmagają się z problemami obecnymi od wielu lat w systemie opieki zdrowotnej. Dlatego tak ważne jest, aby wysłuchać przede wszystkim tych, którzy na co dzień pracują z pacjentami. Do przygotowania nowelizacji wykorzystaliśmy wiedzę, którą posiada Biuro Rzecznika Praw Pacjenta a jednocześnie prowadzimy szeroki proces konsultacji – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta,spotkania z organizacjami pacjentów.

Załączniki:
Przejdź na ten adres (http://www.rpp.gov.pl/gfx/bpp/userfiles/_public/akty_prawne/nowelizacja_ustawy2018.pdf)Projekt412 kB
Pt., 1 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun