Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPD przedstawił standardy diagnozy psychologicznej w edukacji

RPD przedstawił standardy diagnozy psychologicznej w edukacji fotolia.pl

Zespół roboczy ds. diagnozy w edukacji przygotował standardy diagnozy psychologicznej.

Zespół ten działał pierwotnie przy ogólnopolskiej Sekcji Diagnozy Psychologicznej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, a następnie w ramach powołanego przez Rzecznika Praw Dziecka Zespołu ds. standardów diagnozy psychologicznej w edukacji dla psychologów pracujących w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i szkołach.

Dokument wypracowanych standardów Rzecznik Praw Dziecka przekazał Annie Zalewskiej, Minister Edukacji Narodowej. W piśmie skierowanym do Pani Minister Rzecznik zauważył, że w jego opinii jest absolutnie niezbędne, aby usługa, którą psychologowie wykonują na rzecz dziecka, świadczona była profesjonalnie, jednorodnie wobec wszystkich dzieci oraz realizowała zadania określone przepisami prawa.

Standardy diagnozy psychologicznej jak zauważył Rzecznik mają z założenia wspierać dobre praktyki w tym zakresie i strukturalizować, proces wnioskowania diagnostycznego na wszystkich jego etapach.

Standardy diagnozy psychologicznej w edukacji są adresowane do psychologów prowadzących diagnozę dzieci i młodzieży w systemie oświaty, czyli pracujących w przedszkolach, szkołach, placówkach' poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz innych poradniach specjalistycznych.

W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się Pani Minister o wprowadzenie tych rozwiązań do polskiego porządku prawnego. Jak wskazał marek Michalak takie działanie byłoby znaczącym krokiem w podnoszeniu jakości usług psychologicznych, a jednocześnie gwarancją, że czynności podejmowane w pracy z każdym dzieckiem zostaną wykonane z należytą starannością i na takim samym poziomie.

Ponadto RPD poinformował, że uzupełnieniem standardów będzie publikacja książkowa, która ukaże się w bieżącym roku szkolnym nakładem Rzecznika Praw Dziecka.

Z treścią standardów można zapoznać się tutaj

Źródło: www.brpd.gov.pl

Czw., 29 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka