Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpłatne i dobrowolne szczepienia przeciw pneumokokom

Bezpłatne i dobrowolne szczepienia przeciw pneumokokom fotolia.pl

Od 20 marca do 29 czerwca br. - decyzją ministra zdrowia - dzieci z roczników 2013-2016 będą mogły nieodpłatnie skorzystać ze szczepień przeciwko pneumokokom.

Przedsięwzięciu towarzyszy akcja dystrybucji przez Państwową Inspekcję Sanitarną szczepionek do świadczeniodawców oraz kampania informacyjna skierowana do rodziców pt. Wiosna bez pneumokoków.

Rodzice zainteresowani zaszczepieniem dziecka powinni zgłosić się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Szczepienia obejmują dzieci, które – po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną – zgłoszą się do lekarza do 20 kwietnia 2018 r.

Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy.

Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Rodzic, który chce (nie musi) zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom, powinien skontaktować się ze swoją przychodnią (tam, gdzie złożył deklarację wyboru lekarza POZ) w sprawie terminu szczepienia.

Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

Jak podaje resort zdrowia, to szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae.

Wt., 20 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska