Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Recepta na życie” w Konstantynowie Łódzkim

„Recepta na życie” w Konstantynowie Łódzkim fotolia.pl

Na początku marca w Konstantynowie Łódzkim rozpocznie się realizacja nowatorskiego na skalę kraju przedsięwzięcia – wdrożenie idei recept społecznych (ang. social prescribing) z myślą o wsparciu osób starszych i zależnych. Pracownicy służby zdrowia (głównie lekarze pierwszego kontaktu tutejszego SPZOZ) będą wręczać potencjalnie samotnym osobom starszym i zależnym „Recepty na życie” kierując ich do lokalnie dostępnych usług czy wydarzeń dla nich dedykowanych.

Testowany pomysł ma na celu udrożnienie kanału komunikacji z samotnymi i w jakimś stopniu niesamodzielnymi osobami starszymi, dla których wizyta u lekarza jest często jedyną motywacją do wyjścia z domu i możliwością spotkania z kimś na żywo. Dla tych osób wizyta u lekarza to często jedyna okazja, by dowiedzieć się co się dzieje w okolicy, porozmawiać z kimś twarzą w twarz, poczuć się zaopiekowanym. „Recepta na życie” przekazywana seniorom przez lekarzy to informacje o dostępnych formach aktywności i aktualnych wydarzeniach ze wskazaniami lekarskimi do uczestnictwa w wybranych formach. Autorytet lekarza ma stanowić motywator dla osób z receptą do podjęcia aktywności i uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności. 

Projekt jest nowatorski i nietypowy na skalę Polski, ale pierwsze inicjatywy recept społecznych wdrażano już na zachodzie w latach 80-tych i 90-tych XX wieku. W Wielkiej Brytanii obecnie działa ponad 100 programów tego typu, w tym np. w ramach kampanii na rzecz zakończenia samotności (Campaign to End Loneliness) realizowanej przez organizację charytatywną AGEUK. Podobne mechanizmy „przepisywania społecznego” wdrożono też w 2017 roku ustawowo do standardów praktyki lekarskiej we Francji, gdzie kilka lat wcześniej pierwsze recepty na lekcje surfingu i spacery nordic walking otrzymywali pacjenci z chronicznym bólem i depresją.

Na zachodzie pojawia się coraz więcej dowodów na to, że recepty społeczne i wsparcie, jakie tym sposobem oferuje lokalna społeczność osobom starszym mogą prowadzić do szeregu pozytywnych skutków dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Prowadzone badania (głównie jakościowe) wykazały poprawę w obszarach takich jak samoocena jakości życia seniorów, psychiczne i fizyczne samopoczucie oraz poziom depresji i lęku. Po kilku miesiącach od otrzymania recept i dołączenia do polecanych programów, większość badanych pacjentów rzadziej korzystała z usług publicznej służby zdrowia.

W Konstantynowie Łódzkim recepty społeczne będą profilowane według stopnia samodzielności pacjentów. Oznacza to, że wskazane na receptach aktywności są dopasowane do różnych możliwości odbiorców – osoba starsza ze znaczną niepełnosprawnością fizyczną będzie kierowana do miejsc, gdzie nie ma barier architektonicznych i skorzystanie z danej oferty będzie stosunkowo łatwe. Profilowanie recept to także ułatwienie dla lekarzy, którzy sprawniej będą mogli skierować danego pacjenta do wybranych dla nich wydarzeń i miejsc.

Testowany pomysł wypełnia lukę informacyjną i tworzy nowy wymiar wsparcia ze strony pracowników służby zdrowia, którzy mają już kontakt z seniorami, ale brak im informacji, gdzie można ich skierować – mówi Sławomir Jabłoński, dyrektor SPZOZ w Konstantynowie Łódzkim. Sposób przekazania informacji seniorom – forma recepty – ma odpowiednią dawkę autorytetu lekarza i jednocześnie zawiera wszystkie informacje potrzebne do skorzystania ze zleconej formy aktywności. – dodaje.

Dodatkowo, na potrzeby wsparcia osób starszych najbardziej zależnych, często unieruchomionych w swoich domach działalność rozpocznie innowacyjny sam w sobie konstantynowski Telefon Życzliwości. Dzięki zaangażowaniu naszych najaktywniejszych słuchaczy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, po odpowiednich szkoleniach praktycznych z udziałem psychologa, uruchomione zostaną codzienne dyżury telefoniczne seniorów wolontariuszy na rzecz ich rówieśników. – informuje Ewa Jabłońska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Projekt „Recepta na życie” realizowany jest przez PCG Polska – firmę doradczą działająca w sektorze publicznym – w bliskiej współpracy z władzami miasta Konstantynów Łódzki i lokalnymi instytucjami, w tym Miejską Biblioteką Publiczną i Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Centrum Sportu i Rekreacji czy Polskim Komitetem Pomocy Społecznej.

- Innowacje społeczne są możliwe i rozwijają się dzięki współpracy, robieniu czegoś wspólnie z innymi a nie tylko działaniu na rzecz pewnej grupy. To co zadziało się w Konstantynowie już w trakcie przygotowań do testowania pomysłu, szczery entuzjazm i aktywny udział lokalnych instytucji, partnerów tego projektu, jest niezwykle budujące i gwarantuje nam sukces w realizacji. Myślę, że wybraliśmy najlepszy samorząd do przetestowania social prescribingu w Polsce. – podsumowuje Ewa Rogalska, koordynator projektu ze strony PCG Polska.

Testowanie mechanizmu recept społecznych trwać będzie do 31 lipca 2018 r. Grant na realizację projektu „Recepta na życie” został pozyskany w ramach projektu grantowego „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

 Najbliższe wydarzenia w projekcie:

  • 1 marca (czwartek) 13:00 spotkanie inaugurujące projekt z udziałem lekarzy SPZOZ w Konstantynowie Łódzkim
  • 1 marca (czwartek) 14:00 spotkanie inaugurujące projekt z udziałem partnerów projektu – przedstawicieli lokalnych instytucji w Konstantynowie Łódzkim
  • 3 marca (sobota) 10:00 szkolenie wolontariuszy Telefonu Życzliwości
  • 5 marca (poniedziałek) rozpoczęcie wręczania „Recept na życie” pacjentom SPZOZ

Dodatkowych informacji udzielają: 

Ewa Rogalska
Koordynator projektu „Recepta na życie”
Dział Zdrowie i Pomoc Społeczna PCG Polska
Tel: 42 2908 230, kom. 603 445 410
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.pcgpolska.pl

Kacper Demko
Kierownik Gminnego Centrum Informacji
Tel: 42 211 11 73 w. 102
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.konstantynow.pl

Pt., 2 Mrz. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska