Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niekorzystna sytuacja w dostępności do świadczeń z zakresu psychiatrii

Niekorzystna sytuacja w dostępności do świadczeń z zakresu psychiatrii fotolia.pl

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Ministra Zdrowia w sprawie niekorzystnej sytuacji w dostępności do stacjonarnych, całodobowych świadczeń zdrowotnych z zakresu psychiatrii.

Niepokojące głosy w tym zakresie docierają do Rzecznika ze strony Krajowego Konsultanta w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży jak i rodziców dzieci, które oczekują na miejsce w szpitalu psychiatrycznym i muszą przebywać w domu, gdzie należy zapewnić im bezpieczeństwo.

Dostępność do stacjonarnej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży jest niewystarczająca od wielu lat. Jak wskazał Rzecznik obecnie dostępność tę można ocenić jako dramatycznie złą. Przyczyny tego są różne a Rzecznik w swoich wielu wystąpieniach generalnych zwracał już na nie uwagę.

Odpowiedzi na te wystąpienia zawierały plany działań na rzecz psychiatrii dzieci i młodzieży, zatem dawały nadzieję, że część problemów psychiatrii dzieci i młodzieży zostanie rozwiązana systemowo.

Obecnie, zdaniem Rzecznika potrzebne są pilne doraźne działania mogące zwiększyć możliwość udzielenia pomocy psychiatrycznej dzieciom i młodzieży. Liczba małoletnich pacjentów wymagających pomocy znacznie przekracza liczbę istniejących łóżek w oddziałach psychiatrycznych.

Informacja o obłożeniu oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na poziomie 165% wskazuje również w opinii RPD na możliwą niską jakość usług zdrowotnych w nich oferowanych, obciążenie personelu i możliwość rodzenia się na tym tle zagrożeń w postaci zaniedbań, konfliktów lub roszczeń.

Mając na względzie dobro dzieci i konieczność zapewnienia im zdrowotnego bezpieczeństwa, Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Ministra Zdrowia o podjęcie pilnych działań zaradczych oraz udzielenie informacji o stanie prac na rzecz poprawy dostępności do stacjonarnej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, w tym o działaniach doraźnie służących rozwiązaniu zgłoszonego problemu.

Źródło: www.brpd.gov.pl

Pt., 1 Gr. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka