Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie świętokrzyscy oceniają pomysły porządkowania sieci szpitali

Starostowie świętokrzyscy oceniają pomysły porządkowania sieci szpitali fotolia.pl

Inicjatywa resortu zdrowia zmierzająca do uporządkowania sieci podmiotów leczniczych w Polsce jest pozytywnie odbierana. Jednak wiele z propozycji niesie realne zagrożenia.

Tak wynika za stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego z 21 października br.

Starostowie odnoszą się w nim do rządowego  projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia profili charakteryzujących poziomy systemu zabezpieczenia oraz kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do tych poziomów.

Jak wynika ze stanowiska, dla samorządów kluczowe są propozycje podziału szpitali na 6 poziomów. – Aktualne rozwiązania przedstawione w projekcie ustawy i rozporządzenia spowodują zmarginalizowanie szpitali powiatowych posiadających potencjał większy niż podstawowe oddziały przewidziane dla I lub II poziomu szpitali. Na prowadzenie tych dodatkowych oddziałów szpitale mogą, ale nie muszą otrzymać środku finansowe, a tym samym część z nich może zostać zamknięta. W efekcie pojawi się wiele negatywnych zjawisk: pogorszy się dostępność terytorialna do usług medycznych, niewykorzystana będzie część infrastruktury szpitalnej oraz zwiększy się poziom bezrobocia – oceniają starostowie.

Problemem jest ponadto przypadek, kiedy żaden ze świadczeniodawców w danym powiecie nie spełnia kryteriów do zaliczenia do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Chodzi o sytuację, kiedy nie jest spełniony co najmniej 2 profili dla poziomu szpitali I stopnia. Starostowie proponują wprowadzenia do projektu ustawy zapisu o wymogu zaliczenia co najmniej jednego świadczeniodawcy na terenie powiatu do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej pomimo niespełnienia wymogu 2 profili.

- Negatywnie oceniamy także propozycję zastąpienia kontraktowania usług zdrowotnych budżetowaniem w podstawowych zakresach świadczeń zdrowotnych. Rozwiązanie to obowiązujące do 1999 r., nie sprawdziło się w przeszłości i nie wpłynęło na efektywność ekonomiczną systemu ochrony zdrowia, na jakość i dostępność usług medycznych – czytamy w stanowisku.

Z kolei wprowadzenie ryczałtów dla szpitali oraz likwidacja świadczeń ponadlimitowych będzie skutkować wydłużeniem kolejek pacjentów do świadczeń hospitalizacji planowej. – Nie mając bowiem gwarancji otrzymania wynagrodzenia za świadczenie udzielone ponad wysokość ryczałtu dla szpitala, zarządzający nim ograniczać będą zabiegi planowane na rzecz świadczeń ratujących życie i zdrowie – uzasadniają członkowie Konwentu.

Starostowie odnoszą się także do wysokości ryczałtu dla szpitala. W ich ocenie nie można zaakceptować propozycji, aby w 2017 r. była to wyłącznie kwota ustalona historycznie w wysokości wynikającej z wykonanych w 2015 r. świadczeń. Takie rozwiązanie negatywnie wpłynie na ekonomiczną sytuację szpitali, a w konsekwencji i prowadzących je JST.

Jak czytamy w stanowisku korekty wymaga kwestia zapewnienia bezpieczeństwa projektów unijnych wdrażanych w podmiotach leczniczych, które mogłyby w wyniku wprowadzenia zmian utracić kontakt z narodowym płatnikiem. – W tym zakresie negatywne doświadczenia samorządów terytorialnych z minionych lat, dotyczące ratownictwa medycznego, winny stanowić podstawę do podjęcia działań zapobiegających przed podobnymi sytuacjami w przyszłości – wyjaśnia Edmund Kaczmarek, przewodniczący Konwentu, starosta jędrzejowski.

Natomiast z pozytywną oceną spotyka się łączenie płatności za lecznictwo szpitalne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, opiekę świąteczno – nocną. Jednocześnie przedstawiciele Konwentu proponują poszerzenie tego zakresu o usługi rehabilitacyjne, co pozwoli bardziej zoptymalizować wydatki na leczenie pacjenta.

Stanowisko zostało podjęte podczas posiedzenia Konwentu, który miał miejsce w Końskich. Podczas posiedzenia starostowie rozmawiali także na temat współpracy z administracją rządową w zakresie budowy i odbudowy infrastruktury drogowej w ramach dostępnych środków w budżecie państwa w ramach Programu Odbudowy Infrastruktury Drogowej Gminnej i Powiatowej oraz Rezerwy na Usuwanie Skutków Klęsk Żywiołowych. Zapoznali się z efektami pracy zespołu ds. finansowania zadań zleconych realizowanych przez powiaty. Rozmawiano o współpracy w zakresie eliminacji bezrobocia, o problemach z aktywizacją osób bezrobotnych w województwie świętokrzyskim. Przedstawiono aktualną sytuację na regionalnym rynku pracy, aktualne potrzeby świętokrzyskich pracodawców, zawody nadwyżkowe i deficytowe w regionie.

Źródło:Stanowisko konwentu, www.powiat.kielce.pl/

Pt., 4 Lst. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska