Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pierwsze przymiarki do sieci szpitali

Pierwsze przymiarki do sieci szpitali fotolia.pl

Na razie nie doczekaliśmy się projektu ustawy, który całościowo dotyczyłby wdrożenia dużej reformy służby zdrowia, którą dwa miesiące temu zapowiadał Minister Zdowie. Na razie resort zdrowia skierował do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którego celem jest wprowadzenie sieci szpitali finansowanych z państwowej skarbonki.

Projektodawca planuje wprowadzenie do ustawy nowego działu „System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej”. Celem systemu ma być zabezpieczenie świadczeniobiorcom dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności w zakresie leczenia szpitalnego i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowanej w poradniach przyszpitalnych, oraz zapewnienie ciągłości i kompleksowości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej.

Proponuje się wyróżnienie następujących poziomów:

  1. szpitale I stopnia;
  2. szpitale II stopnia;
  3. szpitale III stopnia;
  4. szpitale onkologiczne i pulmonologiczne;
  5. szpitale pediatryczne;
  6. szpitale ogólnopolskie.

Jak faktycznie będzie wyglądał system to na razie wielka niewiadoma, bowiem profile poszczególnych poziomów ma regulować dopiero określić minister w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.

Świadczeniodawca ma być kwalifikowany do systemu zabezpieczenia na okres 4 lat, w zakresie dotyczącym zakładu leczniczego w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, prowadzonego na terenie danego województwa. kwalifikacji będzie dokonywał

Dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ. Kwalifikacja będzie dokonywana pod warunkiem, że dany świadczeniodawca, w zakresie dotyczącym zakładu leczniczego będzie spełniał łącznie następujące warunki w odniesieniu do wskazanych poziomów 1-5:

  • udzielał świadczeń opieki zdrowotnej w ramach izby przyjęć albo szpitalnego oddziału ratunkowego na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, której okres trwania wynosi co najmniej 2 ostatnie lata kalendarzowe – w przypadku poziomów, wskazanych w pkt 1–3 i 5,
  • będzie spełniał kryteria kwalifikacji do jednego z tych poziomów
  • będzie posiadała umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego spełniającą łącznie następujące warunki:
    • okres trwania umowy w zakresie profili kwalifikujących danego świadczeniodawcę do odpowiedniego poziomu systemu zabezpieczenia, wynosi co najmniej 2 ostatnie lata kalendarzowe,
    • umowa dotyczy udzielania świadczeń w trybie hospitalizacji, określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 31d pkt 2;

Ze świadczeniodawcą wymienionym w wykazie dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu ma zawierać umowę dotyczącą realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w ramach profili wskazanych w tym wykazie dla tego świadczeniodawcy, na okres kwalifikacji do danego poziomu systemu zabezpieczenia. Nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące zawierania umów w trybie konkursu ofert lub rokowań. Czy szpitalom w systemie poprawi się sytuacja finansowa? Nie wiadomo. W ocenie skutków regulacji wskazano, że projekt nie wpłynie na sektor finansów publicznych. Finansowanie świadczeń szpitalnych oraz świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w ramach systemu zabezpieczenia będzie się odbywać tak jak dotychczas w ramach odpowiednich pozycji planu finansowego NFZ.

Projekt dostępny jest tutaj.

Sob., 1 Prn. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel