Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ocena służby zdrowia

Ocena służby zdrowia fotolia.pl
Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia państwo może uzyskać od 333 do 1000 punktów. W latach 2007-2014 Polska uzyskiwała średnio 522 pkt. rocznie. Sytuowało to nasz kraj wyżej tylko od Łotwy, Bułgarii i Rumunii. W 2007 r. Polska była nieznacznie lepsza w rankingu jedynie od Bułgarii i Łotwy, a w 2014 r. od Litwy i Rumunii. Najniższy wynik punktowy Polska uzyskała w 2007 r. (447 pkt)., a najwyższy w 2012 roku (577 pkt). W 2015 r. oraz w roku bieżącym nasz kraj zajął w rankingu przedostatnie miejsce.
 
Liderami zestawienia są Holandia (916 punktów), Szwajcaria (894 punkty) i Norwegia (854 punkty). Holandia jest również na pierwszym miejscu w czterech kategoriach: prawa pacjenta, skuteczność leczenia, zakres oferowanych usług oraz dostępność do środków farmaceutycznych. Jedyną kategorią, w której aż dwóm krajom (Belgia i Szwajcaria) udało się uzyskać maksymalną ocenę, jest zakres i dostępność oferowanych usług. Osiem krajów uzyskało wynik powyżej 800 punktów i wszystkie z nich są położone w Europie Zachodniej. Różnica między najlepiej a najgorzej ocenionym krajem wynosi 432 punkty. Ale luka między nimi nieco się zmniejszyła w stosunku do ubiegłych lat.
 
Indeks służy porównywaniu systemów służby zdrowia w Europie. Uwzględnia sześć kluczowych obszarów dla konsumentów: prawa pacjenta i dostęp do informacji, czas oczekiwania na leczenie, wyniki leczenia, profilaktykę, zakres i zasięg oferowanych usług oraz dostęp do leków (w latach 2008 i 2009 dodatkowo uwzględniony został obszar e-zdrowie). Ranking opracowywany jest na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, ankiet wypełnianych przez pacjentów oraz niezależnych badań prowadzonych przez instytut badawczy Health Consumer Powerhouse. Ranking prowadzony jest od 2005 r. Na początku obejmował 29 państw (w tym wszystkie należące do UE) i uwzględniał 27 wskaźników. W późniejszych latach był systematycznie rozszerzany o kolejne kraje i wskaźniki – w latach 2013 i 2014 badaniem objęto już 35 krajów w ramach 48 zagadnień tematycznych. W roku 2015 badaniem objęto 37 państw. Z metodyką badań i wynikami badań Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia można zapoznać się na jego stronie internetowej: healthpowerhouse.com.
Czw., 14 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża