Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na Węgrzech o rozwoju e-zdrowia

Na Węgrzech o rozwoju e-zdrowia fotolia.pl

10 maja w Budapeszcie, w ramach Tygodnia e-zdrowia, po raz pierwszy spotkała się Grupa Zadaniowa UE ds. e-zdrowia. Została powołana, aby ocenić rolę, jaką pełnią technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) w sektorze opieki zdrowotnej i opieki społecznej oraz przedstawić rozwiązania, które pozwolą na wprowadzanie innowacji w opiece zdrowotnej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, przynoszących korzyści pacjentom, świadczeniodawcom i sektorowi opieki zdrowotnej. W tym gremium zasiadają pracownicy służby zdrowia, przedstawiciele pacjentów, branży medycznej, farmaceutycznej oraz sektora TIK, a także eksperci z dziedziny prawa.

Wyniki niedawnego badania na temat e-zdrowia wskazują, że szpitale nie wykorzystują jeszcze pełnego potencjału technologii informacyjno-komunikacyjnych. Mimo tego, że większość szpitali posiada szerokopasmowe łącza internetowe, zaledwie 4 % z nich zapewnia pacjentom dostęp do swoich danych medycznych w trybie online.

Grupa zajmie się możliwościami rozwoju e-zdrowia w celu zapewnienia bezpieczniejszej, lepszej i wydajniejszej opieki zdrowotnej w Europie m.in. w odniesieniu do diagnostyki, profilaktyki i leczenia. Przeanalizuje także sposoby osiągnięcia interoperacyjności usług i technologii w zakresie e-zdrowia w całej UE, a także relacje między e-zdrowiem, telemedycyną, a polityką i inicjatywami społecznymi. W swoich pracach uwzględni obecne kierunki polityki na szczeblu UE.

Komisja Europejska już od ponad 20 lat inwestuje w badania nad rozwiązaniami w zakresie e-zdrowia. W 2004 roku został uruchomiony pierwszy plan działania w obszarze e-zdrowia, podejmowane są ukierunkowane inicjatywy polityczne, które służą wspieraniu powszechnego wprowadzenia technologii w zakresie e-zdrowia na terenie całej Unii. W 2010 r. zainaugurowano inicjatywy przewodnie - Europejska agenda cyfrowa oraz Unia innowacji - stanowiące element unijnej strategii „Europa 2020" na rzecz inteligentnego, trwałego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu gospodarczego. W obu tych inicjatywach istotną rolę przypisano e-zdrowiu: Europejska agenda cyfrowa obejmuje szereg ukierunkowanych działań i celów w obszarze e-zdrowia, które stanowią część szerszej strategii na rzecz stabilnego finansowo systemu opieki zdrowotnej oraz opartego na technologiach informacyjno-komunikacyjnych wsparcia dla godnego i niezależnego życia. W strategii na rzecz Unii innowacji, wprowadzono pilotażowe Europejskie partnerstwo na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu, które zostanie wdrożone w 2011 r.

Cały czas trwają konsultacje społeczne w sprawie e-zdrowia, zorganizowane przez Komisję Europejską. Wyniki będą wykorzystane przy opracowywaniu planu działania w dziedzinie e-zdrowia na lata 2012-2020, który Komisja ma przedstawić do końca 2011 r.

Pt., 13 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna