Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Benchmarking, czyli zarządzanie przez porównanie

Benchmarking, czyli zarządzanie przez porównanie fotolia.pl

O tym jak efektywnie zarządzać szpitalem rozmawiali samorządowcy, eksperci oraz zarządzający szpitalami na konferencji „Benchmarking szpitali jako element efektywnego zarządzania”.

Spotkanie miało miejsce 21 kwietnia w warszawskim hotelu Marriot. Patronował mu Związek Powiatów Polskich. Uczestnicy konferencji rozmawiali na niej o swoich doświadczeniach w budowaniu i zastosowaniu benchmarkingu.

Pod pojęciem tym kryje się rodzaj praktyki stosowanej w zarządzaniu polegający na porównywaniu procesów i praktyk stosowanych przez własne przedsiębiorstwo (np. szpital), ze stosowanymi w przedsiębiorstwach uważanych za najlepsze w analizowanej dziedzinie. Wynik takiej analizy służy jako podstawa doskonalenia. Jest to realizacją przysłowia: "trzeba się uczyć na błędach, ale lepiej uczyć się na cudzych błędach, niż na swoich".

Jak wyjaśniali prelegenci, taką metodę zarządzania warto zastosować tam, gdzie są małe zasoby finansowe. Dotyczy to zwłaszcza tych szpitali, których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego. Dla nich rozwiązaniem może być zastosowanie narzędzia diagnostyczno-analitycznego powstałe w ramach projektu „Portrety szpitali – mapy możliwości” realizowanego m.in. przez Związek Powiatów Polskich. Pozwala ono na cykliczne monitorowanie funkcjonowania szpitali.

- W ramach koordynowanego przeze mnie projektu powstało unikalne narzędzie umożliwiające objęciem benchmarkingiem wszystkich szpitali w Polsce – mówił podczas konferencji Dariusz Wasilewski, kierownik projektu. – Dlatego mam nadzieję, że projekt będzie kontynuowany niezależnie od dostępności unijnych grantów. W końcu jest to kopalnia wiedzy i wydaje się, że doświadczeni samorządowcy jakimi są Ludwik Węgrzyn, lider Związku Powiatów Polskich oraz Jacek Protas ze Związku Województw RP zechcą poprzeć jego kontynuację – dodawał.

Narzędzie to stosowane w dłuższym czasie z pewnością doprowadzi do poprawy zarządzania szpitalami” – przekonywał Krzysztof Nyczaj, konsultant w Gabinecie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, kluczowy ekspert w Projekcie.

Benchmarking nie jest zwykłym naśladownictwem. Nie polega na podpatrzeniu sposobu pracy innych, aby tak samo postępować u siebie. To wykrywanie czynników, które sprawiają, że analizowany proces jest wykonywany efektywnie, a następnie wskazanie podobnych możliwości we własnym przedsiębiorstwie. To uczenie się i twórcze adaptowanie najlepszych praktyk (the best practices). Dlatego też benchmarking jest narzędziem, które świetnie nadaje się do zarzadzania także w sferze publicznej.

Tak właśnie jest z narzędziem opracowanym w ramach projektu "Portrety szpitali – mapa możliwości". Dzięki niemu jednostki samorządu terytorialnego, podmioty zarządzające szpitalami otrzymują możliwość nie tylko poznania stanu prowadzonej (zarządzanej) przez siebie placówki, czy zaobserwowaniu zjawisk zachodzących w gospodarce wewnątrzzakładowej placówki. Ale także możliwość porównania, jak ta placówka wygląda na tle podobnych szpitali.

W trakcie konferencji wręczone zostały także wyróżnienia dla najlepszych szpitali. Nagrody przyznawane były w czterech kategoriach:

JAKOŚĆ ZARZĄDZANIA

Tu zwycięzcami zostały:

  1. SP Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu
  2. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
  3. SP ZOZ Opolskie Centrum Onkologii im. Prof. T. Koszarowskiego

FINANSE,

tu zwyciężyły:

  1. Szpital Powiatowy w Rawiczu Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  2. Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Ks. B. Markiewicza
  3. Głogowski Szpital Powiatowy Sp. z o.o

Najlepszymi szpitalami wojewódzkimi okrzyknięto:

  1. Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu
  2. Poznański Ośrodek Reumatologiczny Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej
  3. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu - Zdroju

Za najlepsze szpitale powiatowe uznano:

  1. Zespół Opieki Zdrowotnej w Łęczycy
  2. SP ZOZ w Parczewie
  3. Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Projekt "Portrety szpitali - mapy możliwości, czyli monitorowanie jakości usług publicznych i benchmarking z zakresu nadzoru nad funkcjonowaniem szpitali, dla których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego" realizowany jest m.in. przez Związek Powiatów Polskich, w ramach Priorytetu V Dobre rządzenie, Działanie 5.6, Projekty Innowacyjne, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007 – 2013 na podstawie umowy UDA – POKL. 05.02.01-00-115/10–00 zawartej z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.

Sob., 25 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska