Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sytuacja szpitali powiatowych coraz trudniejsza

Sytuacja szpitali powiatowych coraz trudniejsza fotolia.pl

Podczas wspólnego posiedzenia Konwentu Starostów Województwa Świętokrzyskiego oraz Dyrektorów szpitali zrzeszonych w Związku Pracodawców Powiatowych Zakładów Opieki Zdrowotnej uczestnicy podjęli m.in. stanowisko w sprawie sytuacji w szpitalach powiatowych.

Szpitale powiatowe są niezbędnym ogniwem systemu ochrony zdrowia w Polsce. Dzięki nim lokalne społeczności mają stacjonarna opiekę medyczną w racjonalnej odległości i na odpowiednim poziomie. Muszą być one traktorwane tak jak lekarze rodzinni, a więc jako podstawowa opieka stacjonarna, z której dopiero dociera się do opieki wysokospecjalistycznej. Tylko taki system pozwala leczyć szybko a zarazem tanio - czytamy w podjętym stanowisku.

Uczestnicy konwentu podkreślali, że na tle ogólnie złej sytuacji, w jakiej znajduje się cała ochrona zdrowia w Polsce, największe problemy dotykają szpitali powiatowych. Dodając przy tym, że nadchodzący 2014 rok stanowił będzie poważne zagożenie dla dalszego istnienia szpitali poza miastami wojewódzkimi.

Jako elementy mogące mieć wpływ na taki stan rzeczy uczestnicy posiedzienia wskazywali wzrost kosztów działalności placówek ochrony zdrowia, w tym przede wszystkim kosztów niezależnych, narzuconych przepisami prawa, takich jak: wzrost najniższego wynagrodzenia, wzrost stawki podatku VAT, wzrost składek na ubezpieczenie społeczne, przestrzeganie nowych procedur leczenia, bez zabezpieczenia dodatkowych środków. Ostrzegają więc, że sytuacja ta prowadzić będzie do dalszego zadłużania się szpitali i grozić może całkowitą zapaścią lecznictwa szpitalnego w mniejszych ośrodkach.

Jako kolejny z argumentów przytaczają fakt, że wycena stawek za punkt rozliczeniowy nie odpowiada rzeczywistym kosztom udzielania świadczeń zdrowotnych. "Prawidłowo wycenione są jedynie niektóre procedury wysokospecjalistyczne, np. z zakresu kardiologii inwazyjnej i okulistyki (zaćmy). Większość procedur jednak jest niedoszacowana, często nie pokrywa nawet kosztów używanych materiałów" - czytamy we wspólnym stanowisku.

Uczestnicy konwentu wskazują na konieczność przyspieszenia prac nad zapowiadanym przez Ministerstwo Zdrowia zleceniem wyceny procedur instytucji zewnętrzenj niezależnej od NFZ.

Kolejny problem jaki podnoszą to rosnące żądania płacowe personelu medycznego, przez co sytuacja w placówkach ochrony zdrowia staje się coraz bardziej napięta. Podkreślają przy tym, że w niektórych placówkach dochodzi już do grupowego składania wypowiedzień z pracy przez lekarzy z powodu braku spełnienia ich żądań płacowych.

Odczuwalny staje się także brak lekarzy specjalistów. Szczególnie dotyczy to takich specjalizacji jak pediatria, neonatologia, anestezjologia, radiologia. Sytuacja ta spowodowana jest ogólnym niedoborem lekarzy, który najmocniej odczuwają właśnie szpitale powiatowe. Problem jest o tyle istotny, że często niemożliwe jest spełnienie minimalnych wymogów niezbędnych do zakontraktowania świadczeń zdrowotnych.

Wśród bolączek trapiących szpitale powiatowe wskazywanych w przyjętym stanowisku są także ograniczenia w zakresie odbywania specjalizacji w szpitalach powiatowych. "Problemem jest katastrofalnie mała liczba szkoleń i kursów, brak zgody konsultantów wojewódzkich na odbywanie staży cząstkowych w mniejszych szpitalach" - sygnalizują uczestnicy konwentu.

Kolejny poruszany przez nich wątek to utrudnienia wynikające z nadmiernego obciążenia Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, które zmuszone są przejmować obowiązki przychodni i poradni specjalistycznych, a także ... izb wytrzeźwień. "W znacznej mierze pełnią one obowiązki świątecznej i nocnej opieki lekarskiej, o czym świadczy ilość pacjentów zgłaszających się na SORy bez skierowania. Taki stan rzeczy jest wynikiem fatalnego funkcjonowania systemu podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambultoryjnej opieki specjalistycznej" - czytamy w stanowisku.

Jako kolejny problem uczestnicy konwentu zgłaszają rozliczenia z NFZ w sytuacji w których występują koincydencje (czyli przypadki gdy pacjentowi udzieliło świadczenia jednocześnie dwóch świadczeniodawców) i rehospitalizacje (czyli kolejny pobyt pacjenta w szpitalu w okresie poniżej 14 dni od poprzedniej hospitalizacji).

Jednocześnie Konwent Starostów Województwa Świętokrzyskiego wyraził głębokie zaniepokojenie i obawę o losy swoich placówek na skutek zatwierdzenia planu finansowego ŚOW NFZ na rok 2014 na tym samym poziomie co w roku 2013.

Analiza wyartykułowanych problemów skłoniła uczesnitków konwentu do wskazania konieczności natychmiastowego podjęcia działań, wśród których wymieniają oni:

  1. Dostosowanie poziomu finansowania do rzeczywistych kosztów działalności SP ZOZ - wzrost poziomu finansowania musi uwzględniać realny wzrost kosztów stałych i niezależnych od SP ZOZ, w tym przede wszystkim poziom wzrostu inflacji oraz podatku VAT.
  2. Wprowadzenie systemu racjonalnego wzrostu stawki za punkt rozliczeniowy i weryfikacji wartości punktowej procedur medycznych, uwzględniającego rzeczywiste koszty i nakłady ponoszone przy ich wykonywaniu.
  3. Określenie czytelnych zasad współpracy pomiędzy jednostkami o różnym poziomie referencyjnym - sprawiedliwy rozdział środków finansowych uwzględniający rzeczywiście ponoszone nakłady z tytułu udzielanych świadczeń zdrowotnych.
  4. Objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich obywateli kraju.
  5. Usprawnienie procesu uzyskiwania specjalizacji, wprowadzenie ułatwień dla szpitali powiatowych oraz równy podział miejsc specjalizacji.
  6. Zwiększenie ilości miejsc na uczelniach medycznych przez Ministerstwo Zdrowia.
  7. Stworzenie spójnego systemu opieki zdrowotnej, poprzez ustalenie piramidy świadczeń zdrowotnych - od lekarza rodzinnego, poprzez poradnie specjalistyczne, do szpitali opieki krótko- i długoterminowej, w którym to systemie każdy wypełnia swoje obowiązki.
  8. Wprowadzenie realnej pomocy finansowej z budżetu państwa w zakresie oddłużania szpitali w procesie przekształcenia.
Niedz., 27 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka