Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Orzeczenia o niepełnosprawności w sejmowej komisji

Orzeczenia o niepełnosprawności w sejmowej komisji fotolia.pl

We wtorek 19 stycznia 2023 r. na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.

Projekt zakłada wprowadzenie przepisów, zgodnie z którymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność upłynęłaby do dnia 30 czerwca 2024 r., zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Uwagi do projektu zgłosił Związek Powiatów Polskich (można się z nimi zapoznać tutaj).

W toku dyskusji przedstawiciel ZPP wskazał, że konieczne jest rozwiązanie problemu zatorów w wydawaniu orzeczeń przez powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Paragraf 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności stanowi, że z wnioskiem o wydanie orzeczenia można wystąpić nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia. Skutkiem projektowanej ustawy będzie masowy wpływ wniosków do powiatowych zespołów właśnie we wrześniu 2024 r., bo właśnie to rozporządzenie określa ściśle ramy czasowe dotyczące możliwości składania wniosków. Zdaniem ZPP, bez zmiany przywołanego przepisu rozporządzenia, wnioski o wydanie kolejnych orzeczeń, które zachowają ważność do 30 września 2024 r. będą wpływały masowo do powiatowych zespołów właśnie we wrześniu 2024 r.

W czasie rozpatrywania projektu posłowie przyjęli poprawki poparte przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Najistotniejszą z nich jest ustalenie wejścia w życie ustawy na dzień 30 grudnia 2023 r.

Komisja jednomyślnie przyjęła wniosek o uchwalenie projektu ustawy, a minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapewniła, że resort podejmie prace związane z dostosowaniem rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności do przepisów ustawy.

Tego samego dnia Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę, a już w środę 20 grudnia 2023 r. zajmie się nią Senat.

Z treścią ustawy oraz z przebiegiem procesu legislacyjnego można zapoznać się tutaj 

Relację z posiedzenia komisji można obejrzeć tutaj 

Śr., 20 Gr. 2023 0 Komentarzy
Przemysław Matysiak
Redaktor Przemysław Matysiak