Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mazowsze: Powstanie 6 dziennych domów pobytu dla osób z chorobą Alzheimera

Mazowsze: Powstanie 6 dziennych domów pobytu dla osób z chorobą Alzheimera fotolia.pl

Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył ponad 17 mln zł na utworzenie sieci wsparcia dla osób z chorobą Alzheimera. Sześć dziennych pobytów na Mazowszu będzie pilotażowo świadczyć wsparcie dla osób z pierwszej fazie chorób otępiennych, w tym ich aktywizację oraz terapię.

W dziennych domach pobytu osoby cierpiące z powodu choroby Alzheimera będą mogły liczyć na specjalistyczną pomoc neuropsychologiczną, logopedyczną i terapeutyczną.

Ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera wzrasta po ukończeniu 65. roku życia. Niezwykle istotne jest w niej podjęcie szybkiego działania, które może nieco spowolnić chorobę. Dane z opracowań medycznych wskazują, że otępienia, a zwłaszcza choroba Alzheimera, należą do najkosztowniejszych chorób współczesnej Europy. Na koszty generowane przez to schorzenie składają się koszty bezpośrednie (leczenie i opieka pielęgniarska, codzienna opieka w domu) jak i te, które można określić jako pośrednie (utrata produktywności zawodowej oraz społecznej pacjenta i opiekuna).

Mazowiecką sieć domów dziennego pobytu będą tworzyć: Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera w Siedlcach prowadzony przez Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, DDP w Ząbkach w ramach projektu „Z Alzheimerem na co dzień” Fundacji „Zdrowie W Głowie”, Płockie Centrum Alzheimera prowadzone przez Płockie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Dzienny Dom Pobytu – Przystań w miejscowości Białoskóry (pow. płocki) prowadzony przez Fundację „Mocni Mocą Nadziei”, Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera w Serocku – przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i DDP Radosna Przystań w Radomiu prowadzony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Rodzin „Nowe Perspektywy”.

Ideą stworzenia sieci dziennych domów pobytu było udzielenie pomocy i oparcia społecznego dla osób starszych chorujących z powodu zaburzeń pamięci i pozostałych procesów poznawczych. Projekt zakłada również rozwijanie międzypokoleniowego wolontariatu i promowanie idei pomocy osobom chorym i ich opiekunom.

Zaplanowana będzie aktywizacja fizyczna – również na świeżym powietrzu, intelektualna, integracyjna i kulturalno-oświatowa, co pozwoli starszym osobom na aktywniejszy udział w życiu lokalnej społeczności. W ramach pobytu przewidziany jest posiłek zgodny z indywidualnie skomponowaną dietą adekwatną do schorzenia osób starszych. Pobyt w placówkach będzie częściowo odpłatny.
 
Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego

Czw., 30 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn