Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstał Alert samorządowy. W części pierwszej o opiece zdrowotnej, usługach użyteczności publicznej i gospodarce

Powstał Alert samorządowy. W części pierwszej o opiece zdrowotnej, usługach użyteczności publicznej i gospodarce .

Alert samorządowy to publikacja, która zwraca uwagę i punktuje kwestie najbardziej istotne z punktu widzenia jednostek samorządu terytorialnego. Dziś to bowiem administracja samorządowa świadczy większość usług publicznych, będąc na pierwszej linii kontaktu z obywatelami. Pierwszy Alert samorządowy omawia takie kwestie jak opieka zdrowotna, usługi użyteczności publicznej i gospodarka.

Autorzy Alertu samorządowego podkreślają fakt, iż samorząd to nie urząd, a wspólnota mieszkańców. Trzeba pamiętać o tym zwłaszcza w sytuacji kryzysowej, jaką niewątpliwie jest pandemia koronawirusa. Ogromne podkłady ludzkiej solidarności i energii, z jaką spotykamy się każdego dnia pozwalają mieć nadzieję, że wyjście z kryzysu. Autorzy zwrócili jednak uwagę, jak obecne działania administracji rządowej osłabiają samorządność lokalną.

Opieka zdrowotna

Autorzy publikacji wskazali na szereg zagrożeń, które mogą być następstwem ograniczenia przyjmowania pacjentów na poszczególne oddziały w szpitalach w związku z epidemią. Jako główne zagrożenia wskazywane są m.in. postępujące zadłużanie szpitali ze względu na niewykonanie świadczeń zdrowotnych w ilości pozwalającej na rozliczenie ryczałtu czy jeszcze większe wydłużenie kolejek w oczekiwaniu na świadczenia zdrowotne.

Usługi użyteczności publicznej

W tej części publikacji autorzy zwracają uwagę m.in. na poważny problem ryzyka utraty płynności finansowej dotyczący przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Za niezbędne uznaje się też zapewnienie pracownikom tych przedsiębiorstw bezpieczeństwa zdrowotnego. Działalność przedsiębiorstw użyteczności publicznej warunkuje bowiem powodzenie wszelkich innych działań antykryzysowych. W tym zakresie autorzy publikacji rekomendują podjęcie konkretnych działań, jak np. relokację środków z krajowych programów operacyjnych do programów regionalnych czy opracowanie planów kryzysowych.

Gospodarka

W tej części publikacji autorzy skupili się na zagadnieniach związanych z zasobami JST, środkami z lokalnych i regionalnych instytucji finansowych a także pomocą BGK.   

Z pełną treścią raportu można zapoznać się tutaj.

Niedz., 26 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska