Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

A co z bezdomnymi w czasie pandemii?

A co z bezdomnymi w czasie pandemii? fotolia.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje: „Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze. Dlatego w związku z pandemią koronowirusa podjęliśmy szereg działań, których celem jest profilaktyka i zapewnienie pomocy osobom wymagającym wsparcia. Szczególnie dotyczy to osób, które przez swoją obecną sytuację życiową są najbardziej narażeni na działanie wirusa”.

Miniony i najbliższy okres to czas szeroko zakrojonych działań profilaktycznych, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Przykładem takich działań jest ograniczenie dużych skupisk ludzi, które mogą sprzyjać roznoszeniu się wirusa. Stąd zalecenie, aby ludzie pozostali w swoich domach i w miarę możliwości podejmowali pracę zdalną.

Niestety, nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Osoby bezdomne są szczególnie narażone na skutki działań wirusa SARS-CoV-2, ze względu na swoją sytuację życiową, stan zdrowia, a także wiek i inne okoliczności, które powodują obniżenie odporności. Takich osób nie pozostawiamy samych sobie! – podaje MRPiPS.

„Wydaliśmy wytyczne dla wojewodów dotyczące podjęcie działań w zakresie wsparcia dla osób bezdomnych w tym trudnym dla wszystkich czasie, we współpracy z poszczególnymi służbami.”

Działania wojewodów w kontekście wsparcia osób bezdomnych w okresie trwającej pandemii obejmują m.in.:

  • koordynację współpracy Policji, Państwowej Straży Pożarnej we współpracy Strażą Miejską, właściwymi jednostkami pomocy społecznej oraz stacjami sanitarno-epidemiologicznymi szczególnie w kwestii przekazywania informacji o osobach bezdomnych z podejrzeniem zarażenia wirusem,
  • wskazanie przygotowanych przez starostów obiektów jako miejsc pełniących funkcję kwarantanny zbiorowej,
  • przygotowanie miejsc oraz personelu na potencjalne przypadki pojawienia się osób chorych lub z podejrzeniem zachorowania,
  • przekazanie do stosowania procedur instrukcji dotyczącej wsparcia osób bezdomnych dla prowadzących placówki wsparcia osobom bezdomnym.

Wojewodowie otrzymali również wytyczne dotyczące współpracy jednostek pomocy społecznej oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych z organizacjami, które zadeklarowały pomoc żywnościową: Caritas, Federacją Polskich Banków Żywności, Polskim Komitetem Pomocy Społecznej, Polskim Czerwonym Krzyżem, Stowarzyszeniem Odra-Niemen, oraz ze strażą pożarną, strażą miejską i policją, które zajmą się zabezpieczeniem żywności.

Należy również zadbać o zdrowie pracowników placówek udzielające wsparcia osobom bezdomnym. W tym celu podmioty prowadzące tego typu placówki zostały zobowiązane do ograniczenia do minimum kadry obecnej w placówce np. poprzez ograniczenie godzin pracy lub umożliwienie pracy zdalnej pracownikom biurowym.

Jednocześnie MRPiPS apeluje do każdego - do organizacji społecznych, pracowników i wolontariuszy organizacji społecznych oraz ludzi dobrej woli o pomoc i wsparcie, zwłaszcza dla placówek wspierające osoby bezdomne.

Źródło: MRPiPS

Czw., 19 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska