Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezdomnych też dotyka COVID-19

Bezdomnych też dotyka COVID-19 fotolia.pl

W związku z epidemią Koronawirusa w Polsce gwałtownie pogorszyła się sytuacja schronisk dla osób borykających się z problemem bezdomności. Wielu wolontariuszy korzysta z prawa opieki nad dziećmi, które nie uczęszczają do szkół, brakuje podstawowych środków higienicznych, załamały się procedury pozyskiwania taniej żywności.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich  zwróciły się organizacje pozarządowe, które wskazują na potrzebę niezwłocznego wsparcia w czasie epidemii. Sytuacja schronisk dla osób w kryzysie bezdomności w związku z koronawirusem gwałtownie się pogorszyła, co zagraża bezpieczeństwu osób przebywających w tych placówkach.

W związku z interwencją rządu, większe środki mają zostać przekazane Bankom Żywności. Nie wydaje się jednak, aby rozwiązało to wszystkie narastające problemy z dostępem do żywności. A osoby przebywające w schroniskach znajdują się w grupie szczególnie zagrożonej koronawirusem - ze względu na starszy wiek i słabszy stan zdrowia.

Organizacje pozarządowe udzielające wsparcia tym osobom nie zostały objęte żadnymi dodatkowymi rozwiązaniami systemowymi. Nie sformułowano żadnych instrukcji ani wytycznych dotyczących podniesienia stopnia bezpieczeństwa osób przebywających w schroniskach. Pojawił się także problem z brakiem personelu. Wiąże się to z korzystaniem przez pracowników i wolontariuszy z uprawnień dotyczących opieki nad dziećmi po zamknięciu przedszkoli i szkół.

Źródło: RPO

Pt., 20 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek