Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Myślenicach oficjalnie otwarto pierwszy Dzienny Dom „Senior +”

W Myślenicach oficjalnie otwarto pierwszy Dzienny Dom „Senior +” fotolia.pl

28 stycznia 2020 roku w Myślenicach został otwarty pierwszy Dzienny Dom „Senior +”. To 30 miejsc dla seniorów, którzy będą mogli spędzać czas w aktywny sposób. W uroczystym otwarciu placówki udział wzięła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Nowo otwarty Dzienny Dom Seniora powstał w ramach programu „Senior +”. Pod koniec 2018 roku w kraju funkcjonowało około 500 placówek Senior +. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pod koniec roku 2019 ich liczba wzrosła o kolejnych 300.

Na utworzenie, wyposażenie i funkcjonowanie placówki w Myślenicach z budżetu państwa przeznaczono 300 tys. zł. To pierwsza taka placówka w mieście. Dzienne Domy Senior+ to placówki, w których osoby starsze nie tylko mogą spędzać czas korzystając z oferty kulturalnej czy zajęć sportowych, ale również mają zapewnione posiłki oraz opiekę i pomoc w czynnościach dnia codziennego. Kluby „Senior +” działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.

Dzienny Dom Senior + w Myślenicach funkcjonuje na jednym piętrze w nowo wybudowanym lokalu przy ulicy Średniawskiego 35. Oferta Domu jest skierowana do mieszkańców powyżej 60 roku życia gminy Myślenice, nieaktywnych zawodowo. Seniorzy mogą korzystać z przestronnych pomieszczeń wyposażonych w rozmaite sprzęty. W okresie wiosenno-letnim udostępniony zostanie też teren zielony znajdujący się wokół domu. Dzienny Dom działa pięć dni w tygodniu od godz. 8.00 do 16.00.

Do dyspozycji Seniorów przeznaczono następujące pomieszczenia: Pokój pielęgniarsko-zabiegowy – stół rehabilitacyjny, fotel masujący, szafę medyczną, krzesła, biurko, wagę, ciśnieniomierz; Salę komputerową – 6 komputerów, drukarka, biurka i fotele; Kuchnię i jadalnię – zaadoptowano pomieszczenie kuchenne wyposażając go w sprzęt niezbędny do przygotowywania posiłków tj piekarnik, lodówkę, płyty indukcyjne, zmywarkę oraz stoły, krzesła, ekspres do kawy, warnik, czajnik, robot kuchenny, wyciskarkę do soków oraz drobne wyposażenie tj. talerze, sztućce, 4 pracownie – które wyposażono w stół rehabilitacyjny, rower stacjonarny, kabinę do ćwiczeń, sofy, tapczany, fotele, piłki i maty do ćwiczeń, stoliki, telewizor, witryny, koce, poduszki, elementy do wykonywania ćwiczeń, Szatnię i pomieszczenie gospodarcze – indywidualne szafki dla seniorów, pralka, suszarka, żelazko, deska do prasowania, Hol – wyposażono w projektor, sofy, Łazienkę i toalety – dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Źródło: MRPiPS, Miasto Myślenice

Czw., 30 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn