Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana kosztu utrzymania mieszkańca DPS a zmiana opłaty za pobyt

Zmiana kosztu utrzymania mieszkańca DPS a zmiana opłaty za pobyt fotolia.pl

Zaistnienie zmiany średniego kosztu utrzymania mieszkańca DPS nie może w sposób automatyczny powodować zmiany decyzji ustalającej opłatę za pobyt w domu opieki społecznej. Zmiany takiej można dokonać na niekorzyść mieszkańca DPS jedynie w przypadku, gdy uległa zmianie jego sytuacja dochodowa - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, sygn. II SA/Go 591/19.

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej ustalił wysokość  odpłatności za pobyt małoletniego mieszkańca w DPS na poziomie 3 542 zł miesięcznie. Dyrektor ustalił także, że małoletni powinien pokrywać kwotę 129,09 zł (tj. 70% własnego dochodu), a pozostała kwotę - 3 412, 91 zł powinna pokrywać gmina. Następnie zmianie uległ średni miesięczny koszt mieszkańca do poziomu 3 542 zł.

Zaistnienie zmiany średniego kosztu utrzymania mieszkańca DPS nie może w sposób automatyczny powodować zmiany decyzji ustalającej opłatę za pobyt w domu opieki społecznej. Zmiany takiej można dokonać na niekorzyść mieszkańca DPS jedynie w przypadku, gdy uległa zmianie jego sytuacja dochodowa. Z ustawy o pomocy społecznej wynika, że w razie zmiany dochodu pensjonariusza domu pomocy społecznej, która to zmiana nie przekracza 10% odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, organ administracji nie może orzec o zmianie decyzji ostatecznej ustalającej wysokość opłaty za pobyt w tej placówce, nawet jeżeli zmienił się średni koszt utrzymania mieszkańca DPS.

Źródło: CBOSA

Pt., 17 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek