Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Architektura przyjazna seniorom”, czyli jak projektować bezpieczną przestrzeń dla wszystkich

„Architektura przyjazna seniorom”, czyli jak projektować bezpieczną przestrzeń dla wszystkich fotolia.pl

Polska, podobnie jak inne europejskie kraje staje przed poważnym wyzwaniem starzejącego się społeczeństwa. Przez coraz bardziej dostępne i popularne migracje młodzi nie zawsze są na miejscu, by móc zająć się dziadkami czy rodzicami w podeszłym wieku. Należy zatem zadać sobie pytanie, czy nasza otoczenia jest dobrze przygotowane do potrzeb seniorów? Oraz w jaki sposób możemy ułatwić im życie w mieście? Na ta i inne istotne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Architektura przyjazna seniorom”, która odbyła się 26 listopada w Warszawie.

Jedną z głównych przyczyn utraty zdrowia i życia wśród osób starszych są upadki. Istotny wpływ na ich występowanie mają nie tylko czynniki wewnętrzne, które wpływają na zwiększenie potencjalnego ryzyka upadku, ale również zewnętrzne, które wiążą się z przestrzenią codziennego funkcjonowania seniorów.

W przemówieniu otwierającym konferencję, dr Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora NIZP-PZH, zwrócił uwagę, że Polska na tle innych krajów Europy jest stosunkowo młodym społeczeństwem. Niemniej faktem jest, że będziemy starzeć się szybciej. Zdaniem dr. Wojtyniaka jest to zatem dobra chwila, by móc przygotować się na wyzwania, jakie niesie ze sobą starzejące się społeczeństwo. W wiek senioralny w Polce wchodzi bowiem pokolenie powojennego boomu demograficznego.

O tym, jak bardzo ważne jest odpowiednie projektowanie przestrzeni publicznych w kontekście potrzeb osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami mówiła dr Agnieszka Labus. W swojej prelekcji zwróciła uwagę, że wciąż bardzo często architekci pracują na przestarzałych modelach podejścia do potrzeb osób starszych. Sporym problemem mogą być kłopoty z orientacją w przestrzeni. Z tego powodu projektowane miejsca muszą być integrujące, aktywizujące ale też łatwe w poruszaniu się. Istotnym elementem przestrzeni, o których mówiła Agnieszka Labus są artefakty przeszłości, które przywołują wspomnienia osób starszych. Za czynnik bardzo istotny uważa włączenie osób starszych w proces projektowania, tak by mogli oni wyrazić swoją opinię i podpowiedzieć rozwiązania, na które czekają.

W pojęciu architektura dla seniorów zawiera się także projektowanie terenów zieleni. Powinny one być dostępne dla wszystkich i dobrze oświetlone. Elementy przestrzeni publicznej są bowiem równie ważne, jak architektura. Z tego względu do potrzeb seniorów powinny zostać też dostosowane przejścia dla pieszych czy publiczne toalety.

Istotnymi elementami, na które w najbliższej perspektywie muszę zwracać uwagę architekci są oczywiście mieszkania dla seniorów. O tym jak je projektować mówiła dr Agnieszka Cieśla. Wciąż niestety często osoby starsze borykają się z takimi problemami jak brak wind, podjazdów dla wózków inwalidzkich czy niedostosowane powierzchnie mieszkaniowe. Do największych problemów seniorów pod kątem mieszkaniowym zdaniem dr Cieśli należą: bariery architektoniczne, poczucie samotności lub brak bezpieczeństwa oraz koszty utrzymania. Przedstawiła również cechy, jakie powinno posiadać mieszkanie przyjazne seniorom. Cechować je powinny przede wszystkim bezpieczeństwo, wygoda i łatwość utrzymania.

Równie ważne jak mieszkania i otoczenie, w odniesieniu do seniorów są też obiekty ochrony zdrowia. Prelekcję na temat ogólnych zasad projektowania owych obiektów oraz przychodni wygłosił dr Michał Tomanek. Skupił się na podstawowych założeniach lokalizacji szpitala, modelowej organizacji stref dojazdu, dojść i wejść do budynku a także organizacji funkcjonalnej szpitala.

Konferencję zamknęły wystąpienia dotyczące szpitali geriatrycznych. Miejsca te wymagają bowiem położenia szczególnego nacisku na funkcjonalność dla seniorów, którym zagwarantować należy nie tylko opiekę medyczną na wysokim poziomie, ale też swobodę w poruszaniu się. Przeanalizowano też przykład dobrych praktyk w tym zakresie na przykładzie Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach. Jest to pierwszy w Polsce specjalistyczny szpital geriatryczny, który w całości dedykowany jest osobom starszym.

Po zakończeniu oficjalnej części konferencji, uczestnicy mieli okazję do rozmów i wymiany doświadczeń oraz spostrzeżeń w kuluarach.

Konferencja zorganizowana została przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w ramach projektu „Edukacja zdrowotna w profilaktyce urazów i w promocji bezpieczeństwa. Dziennik Warto Wiedzieć objął wydarzenie swoim patronatem.

Pt., 29 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn