Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Seniorzy z Poznania będą tulić noworodki

Seniorzy z Poznania będą tulić noworodki fotolia.pl

Darmowe sprzątanie nagrobków i transport na terenie cmentarza za złotówkę - to najnowsze propozycje dla poznańskich seniorów. Miasto ciągle poszerza swoją ofertę dla najstarszych mieszkańców. W październiku w Poznaniu ruszy projekt "Senior maluszka tuli". Zakłada on, że uczestniczący w tym przedsięwzięciu starsi mieszkańcy Poznania będą przytulać dzieci z oddziału noworodkowego szpitala, by w ten sposób pomóc w opiece nad noworodkiem.

Bezpłatne sprzątanie nagrobków to kolejna usługa w ramach pakietu Poznań Viva Senior. Będą z niej mogli skorzystać poznaniacy, którzy skończyli 80 lat i mieszkają samotnie albo z osobą, która jest długotrwale chora lub ma ograniczoną sprawność.

Aby skorzystać z pomocy, wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Zgłaszający musi podać dane osobowe seniora i dokładnie miejsce położenia grobu. Jeśli poda też adres mailowy, wówczas dostanie na skrzynkę zdjęcia nagrobka przed i po sprzątaniu. Zgłaszający powinien dokładnie opisać, jaki zakres usługi go interesuje - a jest w czym wybierać.

Osoba sprzątająca może umyć tablicę i płytę nagrobka oraz wyszorować je szczotką. Może zdjąć z grobu stare kwiaty i wypalone znicze i zostawić je przed nagrobkiem lub wynieść je na śmietnik, jeśli tego zażyczy sobie senior. Możliwe jest też wypielenie chwastów wokół grobu), zebranie liści i zagrabienie piachu. Gdy temperatury spadną poniżej zera, groby nie będą myte, dostępne będzie natomiast odśnieżanie płyty nagrobka i krzyża. Usługa jest całkowicie bezpłatna i wykonywana na dwóch miejskich cmentarzach.

Sprzątanie nagrobków to nowość w pakiecie Poznań Viva Senior, który jest obszernym zbiorem usług dla starszych poznaniaków. Już od października dostępne będzie kolejne ułatwienie: transport seniorów na terenie poznańskich cmentarzy. Będą mogli z niego skorzystać wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 80 lat oraz poznaniacy, którzy skończyli 60 lat i mają widoczną dysfunkcję narządów ruchu utrudniającą samodzielne przemieszczanie się. W ramach projektu zgłaszający będzie dowieziony spod bramy cmentarza do wskazanego grobu bliskiej osoby. Przewoźnik poczeka na seniora ok. 10 minut, a następnie odwiezie go z powrotem pod bramę. Maksymalny czas usługi to 30 minut. Można zamówić tylko dowiezienie do wskazanego nagrobka - w takiej sytuacji przewoźnik nie będzie czekał, a senior w dowolnej chwili samodzielnie uda się do wyjścia. Transport będzie kosztował symboliczną złotówkę.

Również już w październiku starsi poznaniacy, uczestnicy innowacyjnego miejskiego projektu "Senior maluszka tuli"  - będą przytulać dzieci z oddziału noworodkowego szpitala im. Raszei, oczywiście za zgodą ich rodziców. W ten sposób pomogą w opiece nad noworodkiem. 

Starsi poznaniacy, którzy zgłosili się do projektu, musieli najpierw przejść przez cały cykl szkoleń. Poznali topografię szpitala i organizację pracy na oddziale, ukończyli kursy BHP. W tajniki opieki nad noworodkami wprowadziły ich wykwalifikowane położne, które wyjaśniły, jak bezpiecznie zajmować się tak małymi dziećmi, jak je karmić i jak przytulać. Wolontariusze poznali też zasady epidemiologiczne związane z przebywaniem na oddziale noworodkowym oraz psychologiczne aspekty pracy, a podczas pierwszych praktyk zapoznali się ze znajdującym się w szpitalu sprzętem i akcesoriami. Wśród obowiązkowych etapów kwalifikacyjnych są też badania lekarskie w pełnym zakresie i rozmowa z psychologiem.  

Poznań Viva Senior to - to pakiet usług dla najstarszych mieszkańców Poznania. Wszystkie propozycje władze miasta skonsultowały z seniorami, część pomysłów zgłosili sami poznaniacy.  W skład pakietu wchodzą liczne projekty.

Więcej na temat pakietu usług można przeczytać tutaj.

Pt., 6 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek