Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odpłatność za usługi opiekuńcze

Odpłatność za usługi opiekuńcze fotolia.pl

Jeżeli stan faktyczny w sprawie o przyznanie usług opiekuńczych i ustalenie odpłatności jest niemal identyczny, organ powinien brać pod uwagę wynik wcześniejszego postępowania prowadzonego wobec tej samej strony. Taki wniosek wynika z uzasadnienia wyroku WSA w Łodzi z 16 maja 2019 r. sygn. II SA/Łd 149/19.

W rozpatrywanej sprawie kwestią sporną był wniosek o całkowite zwolnienie strony z odpłatności za usługi opiekuńcze. Sąd w uzasadnieniu wyroku uwzględniającego skargę wskazał, że organy powinny były dokonać oceny, jakie są realne możliwości finansowe skarżącej chorującej a zanik mięśni, w kontekście potrzeb odpowiadających godności człowieka, uwzględniając konieczne przy jej chorobie koszty leczenia, rehabilitacji i opieki. Sąd zwrócił uwagę, że choroba skarżącej generuje znaczne koszty, które rosną wraz z jej postępem oraz, że skarżąca stara się w większości ponosić je we własnym zakresie.

Zwrócono również uwagę, że w uzasadnieniu prawomocnego wyroku wydanego w oparciu prawie identyczny stan faktyczny, w sprawie o przyznanie skarżącej usług opiekuńczych i odpłatności z tym związanej, tyle że za wcześniejszy okres sąd wyraził pogląd, że organ administracji powinien rozważyć całkowite zwolnienie skarżącej z obowiązku ponoszenia opłat za przyznane usługi opiekuńcze, ale nie tylko w kontekście sytuacji dochodowej skarżącej, ale przede wszystkim w kontekście postępującej choroby skarżącej i stałego zwiększania się potrzeb w zakresie sprawowania nad nią opieki, to ten pogląd powinien mieć również zastosowanie w sprawie o zwolnienie w kolejnym okresie.

Źródło: CBOSA

Sob., 15 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel