Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z myślą o seniorach

Z myślą o seniorach .

115 gmin, powiatów i miast bierze udział w programie Gmina Przyjazna Seniorom. Każdy z nich wydaje Ogólnopolską Kartę Seniora w edycji lokalnej obowiązującej na terenie całego kraju. Ta zaś daje liczne korzyści.

Podczas konferencji prasowej pt. "Samorządy i firmy łączą siły w obronie i wspieraniu seniorów", która odbyła się 24 stycznia br. w Warszawie, Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO poinformował, że bezpłatną i bezterminową Ogólnopolską Kartę Seniora posiada już blisko 250 tys. osób. Wystarczy mieć ukończone 60 lat i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Można go wysłać albo do krakowskiej siedziby Stowarzyszenia albo do jednego z partnerskich samorządów.

Do Programu Ogólnopolska Karta Seniora może bowiem dołączyć każdy z samorządów i otrzymać certyfikat Gminy Przyjaznej Seniorom. Warunkiem przystąpienia do Programu Gmina Przyjazna Seniorom jest wydanie lokalnej edycji Ogólnopolskiej Karty Seniora z herbem danej miejscowości. Dzięki temu seniorzy mogą wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora na miejscu.

- Obecnie współpracujemy z 115 powiatami, gminami i miastami w całej Polsce .– mówi prezes.

Kartę honoruje prawie 1600 firm. Ich posiadacze mogą liczyć na zniżki wynoszące od 5 do 35 proc. - To element kampanii antyroszczeniowej. – tłumaczy Łukasz Salwarowski. Seniorzy nie proszą a dostają liczne benefity, np. na usługi w hotelach, sanatoriach, uzdrowiskach, kawiarniach, restauracjach czy teatrach.

Gmina przyjazna seniorom to nie tylko taka, która wydaje kartę. Musi jeszcze:

  • zachęcać lokalnych przedsiębiorców do udziału w Programie Ogólnopolska Karta Seniora,
  • dystrybuować wśród swoich mieszkańców Ogólnopolski Magazyn Głos Seniora,
  • starać się organizować, przynajmniej raz do roku, Dzień Seniora lub inne wydarzenia dla osób 60+,
  • posiadać lub wspierać powstanie organizacji seniorskiej np. Klubu Seniora lub Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
  • wspomagać istniejącą Radę Seniorów lub starać się o jej powstanie.

To, jak podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia MANKO, więcej niż standardowe działania samorządów na rzecz seniorów.

Pt., 25 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska