Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pensja na konto. Zmiany w wypłatach wynagrodzeń

Pensja na konto. Zmiany w wypłatach wynagrodzeń fotolia.pl

Od 1 stycznia 2019 r. zmienią się zasady dotyczące sposobu wypłaty wynagrodzenia. Podstawową formą będzie wypłata na konto bankowe pracownika. Jeżeli pracownik będzie chciał otrzymywać wypłatę w gotówce, będzie musiał złożyć wniosek o taką wypłatę. Jeśli go nie złoży, pracodawca będzie miał obowiązek wpłaty wynagrodzenia na konto pracownika.

Pracownikom zatrudnionym po wejściu w życie nowych przepisów, wynagrodzenie pracodawca wypłaca na podany przez niego rachunek bankowy albo – na pisemny wniosek pracownika – w gotówce.

Pracownicy, którym do tej pory wypłacano wynagrodzenie w gotówce, po zmianie przepisów będą mogli pozostać przy tej formie. Muszą jedynie złożyć wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Można go złożyć w zwykłej formie pisemnej albo elektronicznie.

Jeżeli pracownik chce zmienić wypłatę wynagrodzenia z gotówkowej na bezgotówkową to wystarczy, że przekaże numer rachunku płatniczego.

Po wejściu w życie nowych przepisów, pracodawca powinien poinformować każdego pracownika, któremu wypłaca pensję w gotówce, o obowiązku:

  • podania numeru rachunku, na który chce mieć wpłacane wynagrodzenie

albo

  • złożenia wniosku o dalszej wypłacie wynagrodzenia do rąk własnych

Ma na to czas do 22 stycznia 2019 r. Pracownik powinien przekazać informacje o numerze rachunku bankowego albo złożyć wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych w ciągu 7 dni od poinformowania.

Pracownik, nadal będzie mógł otrzymać pensję w gotówce, jeśli:

  • przed upływem 7 dniowego terminu przypada termin wypłaty wynagrodzenia za pracę a pracownik nie przekazał informacji
  • pracownik nie podał numeru rachunku płatniczego ani nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

W przypadku pracowników, którym wypłacane jest wynagrodzenie przelewem, nie zmieniają się żadne zasady.

Pracownik, który nie posiada dotychczas rachunku bankowego (tłumacząc się np. obawami związanymi z kosztami jego prowadzenia) może założyć podstawowy rachunek płatniczy, który jest bezpłatny. Od sierpnia 2018 r. banki mają obowiązek zakładania takich bezpłatnych kont. Podstawowy rachunek płatniczy umożliwia otrzymywanie wpływów z tytułu dochodów lub świadczeń, w tym np. wynagrodzenia za pracę.

Więcej na ten temat TUTAJ.

Sob., 29 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska