Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podniesione kryterium dochodowe w 500 plus?

Podniesione kryterium dochodowe w 500 plus? fotolia.pl

Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej - Elżbieta Rafalska zapowiedziała w rozmowie z PAP, podniesienie kryterium dochodowego w programie „Rodzina 500 plus”.

Konieczność podniesienia kryterium dochodowego w programie ma związek z płacą minimalna, która od 1 stycznia przyszłego roku ma wynieść 2250 zł (1634 zł „na rękę”). Kryterium dochodowe musi być takie, żeby 500 plus, było dostępne także wtedy gdy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa. Propozycję kwoty kryterium dochodowego mamy poznać pod koniec pierwszego kwartału 2019 roku.

Zgodnie z obecnym kształtem kryterium dochodowego rodzic ,który samotnie wychowuje jedno dziecko i otrzymujący minimalne wynagrodzenie w 2019 roku, będzie zarabiał o 34 zł za dużo, w związku z czym nie będzie mógł być beneficjentem programu „Rodzina 500 plus”. Im wyższe wynagrodzenie minimalne, tym więcej rodzin nie może pobierać świadczenia na pierwsze dziecko w związku z przekroczeniem progu dochodowego.

Ministerstwo przypomina także, że podwyżka płacy minimalnej w 2019 r. nie skutkuje weryfikacja już przyznanych świadczeń. W ramach programu, prawo do świadczenia na pierwsze dziecko, na nowy okres świadczeniowy, wyliczane jest na podstawie dochodu za rok 2017.

Obecnie w ramach programu „Rodzina 500 plus” przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują świadczenie także na pierwsze dziecko, jeżeli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu, które wynosi  800 zł netto lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie niepełnosprawnego dziecka.

W chwili obecnej z programu korzysta 2,45 mln rodzin. 

Źrodło: www.pap.pl

Sob., 29 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek