Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wielkie zmiany w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej

Wielkie zmiany w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej fotolia.pl

Podczas ostatniego posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia przedstawionego przez Prezydenta RP projektu ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej niektórych innych ustaw, wprowadzono wiele zmian w zakresie przedmiotowej ustawy. Jedna z kluczowych poprawek dotyczy katalogu osób uprawnionych. Zgodnie ze zmianą nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługuje osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Zgodnie z uwagami zdecydowano się również ograniczyć koszty publikacji ogłoszeń w prasie do ograniczenia ich co najmniej raz w roku. Ustawodawca zdecydował też o możliwości wydłużenia na wniosek starosty czasu trwania dyżuru do 5 godzin.  Wprowadzono również zmiany w zakresie uporządkowania kwestii konieczności odpracowywania dyżurów, które przypadłyby w dni wolne.

Przedstawiciele powiatów w toku konsultacji podnosili, że już przy obecnym brzmieniu ustawy, kwota 3% dotacji jest dość niska biorąc pod uwagę wydatki związane z organizacja punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w związku z tym dokonano podniesienia kwoty do 6 %.

Do ustawy wprowadzono również kwestie związane z silniejszym nadzorem na świadczonymi usługami i uregulowanie kwestii mediacyjnych oraz konkursowych. Obecnie poprawki muszą zostać przyjęte przez Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Szerzej o zaproponowanych zmianach, będzie można powiedzieć po pierwszym czytaniu ustawy, wtedy też będzie wiadomo jak będzie wyglądała całość nowej regulacji. Wiele zaproponowanych zmian jest konsekwencją uwag zgłoszonych przez przedstawicieli Związku Powiatów Polskich oraz spokojnej dłuższej pracy nad regulacją, która trafiła do Sejmu jeszcze w tamtym roku.

Pt., 1 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk