Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ocena możliwości osoby wnioskującej o pomoc społeczną

Ocena możliwości osoby wnioskującej o pomoc społeczną fotolia.pl

Świadczenia z pomocy społecznej skierowane są w pierwszej kolejności do osób, które z uwagi na ich sytuację osobistą, zdrowotną nie są w stanie samodzielnie zaspokajać swoich potrzeb. Wyrok WSA w Lublinie z 20 czerwca 2017 r. sygn. II SA/Lu 1268/16.

W rozpatrywanej sprawie organy odmówiły przyznania  zasiłku celowego z przeznaczeniem na zakup biletu miesięcznego MPK w związku z realizacją kontraktu socjalnego. Kontrakt socjalny został zakończony negatywnie. Organ wskazał m.in., że wnioskodawca nie stara się przezwyciężać trudnej sytuacji życiowej we własnym zakresie, wykorzystując posiadane możliwości zarobkowania i nie podejmuje skutecznych działań na rzecz znalezienia zatrudnienia uwzględniając swoje możliwości psychofizyczne i sytuację życiową, a także potrzeby rynku pracy. Organ odwoławszy utrzymał decyzję w mocy.

Sąd rozstrzygający skargę na decyzję samorządowego kolegium odwoławczego zwrócił uwagę, że skarżącego jest bardzo dobrze wykształconą osobą, która zamiast pracować oczekuje wsparcia ze strony pomocy społecznej. W ocenie Sądu - mając na względzie wykształcenie (wyższe ekonomiczne, szkoła zawodowa), umiejętności (znajomość biegła dwóch języków obcych, prawo jazdy kat. B, obsługa komputera), jak i zdobyte doświadczenie na stanowisku kierownika sali sprzedaży, montera- elektronika, czy przedstawiciela handlowego - słusznie organy oceniły działania i intencje skarżącego. Zgłoszenie przez wnioskodawcę CV o identycznej treści jedynie na stanowiska kierownicze do firm o różnej branży sąd uznał za działania pozorne.

Źródło: CBOSA 

Niedz., 5 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel