Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

500+ dla dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej

 500+ dla dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego jest zaniepokojony nierównym traktowaniem wychowanków pieczy zastępczej - zawężeniem grupy beneficjentów do dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego do dzieci umieszczonych w rodzinnej pieczy zastępczej i w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego.

W stanowisku podjętym 8 września br. starostowie podają, że wykluczone zostały z pomocy programu „Rodzina 500+” dzieci przebywające w instytucjonalnej pieczy zastępczej (tj. placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu: socjalizacyjnego, interwencyjnego, specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych), co w przyszłości skutkować będzie gorszym startem życiowym w ich procesie usamodzielnienia się.

- Takie rozwiązanie prawne prowadzi do dyskryminacji oraz naruszenia konstytucyjnej zasady równego tratowania obywatela wobec prawa. Pełnoletni wychowankowie opuszczający instytucjonalną pieczę zastępczą mają takie same możliwości uzyskania pomocy z tytułu usamodzielnienia. Jednak są w gorszej sytuacji od wychowanków pieczy rodzinnej, ponieważ placówka nie posiada dodatkowych środków, które mogłaby przeznaczyć na bieżące funkcjonowanie wychowanka w placówce w ramach programu 500 +lub na tworzenie lokaty dla wychowanka, co pozwoliłoby na lepszy start w dorosłym życiu. Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wyklucza ich z korzystania z takiej formy pomocy. Dlatego rodziny zastępcze są w lepszej sytuacji, ponieważ dodatek ten im przysługuje – czytamy w stanowisku.

Dlatego starostowie wnoszą o dokonanie stosownych zmian w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

- Jesteśmy przekonani, że powyższe założenia wymagają postawienia szczególnego nacisku na osiągnięcie podstawowego celu pomocy społecznej jakim jest usamodzielnienie jednostki czy rodziny - argumentują.

Pon., 2 Prn. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska