Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Współpraca z pracownikiem socjalnym

Współpraca z pracownikiem socjalnym fotolia.pl

Przez współdziałanie osoby ubiegającej się o pomoc należy rozumieć gotowość do podjęcia współpracy z pracownikiem socjalnym oraz skorzystanie z jego uzasadnionych i rozsądnych propozycji mających pomóc tej osobie przezwyciężyć trudną sytuację życiową, w jakiej się znalazła, w celu "wyjścia" z systemu pomocy społecznej i umożliwienia jej samodzielnego, odpowiedzialnego życia w społeczeństwie. (Wyrok WSA w Poznaniu z 28 maja 2015 r. sygn. IV SA/Po 250/15).

W ocenie Sądu egzekwowanie od podopiecznych pomocy społecznej obowiązku współdziałania z organem pomocowym jest istotne również z tego powodu, że pomoc ta nie może się sprowadzać do prostego rozdawnictwa świadczeń i, tym samym, wykształcania nieprawidłowych nawyków.

W rozpatrywanej sprawie organ odmówił przyznania wnioskodawcy zasiłku celowego z przeznaczeniem na zakup za 1500 zł karty na doładowanie elektronicznego licznika energii elektrycznej, wskazując jako powód odmowy "brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym, odmowę zawarcia kontraktu socjalnego, uchylanie się poddaniu przeszkoleniu zawodowemu". Sąd wskazał, że skarżący nie podejmował żadnych działań celem przezwyciężenia tej sytuacji, o czym świadczy choćby fakt odmowy podjęcia pracy innej niż kierowca autobusu, mimo braku uprawnień do wykonywania tego zawodu, a także brak zgody na wynajem części lokalu, który zamieszkuje, w celu poprawy swojej sytuacji materialnej. Skarżący nie wskazał żadnych okoliczności uzasadniających takie stanowisko. Nie przedstawił dokumentacji związanej z niemożnością podjęcia pracy np. z przyczyn zdrowotnych. Nadal nie zadeklarował nawet lekarza pierwszego kontaktu. Nie uzasadniał poza własną niechęcią braku podjęcia starań w celu odpłatnego wynajmowania części domu jednorodzinnego, w którym samotnie zamieszkuje. Okoliczności te zostały opisane w aktualizacji rodzinnego wywiadu środowiskowego. W ocenie Sądu Wnioskujący o świadczenie z pomocy społecznej ma obowiązek współdziałania w celu rozwiązania trudnej sytuacji życiowej, a nie wyłącznie stawianie warunków co do tego, w jakiej formie i w jakiej wysokości wnioskowane świadczenie ma zostać zrealizowane.

Źródło: CBOSA

Sob., 3 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel