Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Deinstytucjonalizacja usług na rzecz chorych psychicznie

Deinstytucjonalizacja usług na rzecz chorych psychicznie fotolia.pl

Innowacje w dziedzinie deinstytucjonalizacji usług na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, to przedmiot konkursu, jaki planuje ogłosić ministerstwo rozwoju w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. W konkursie mogą wziąć udział tylko te podmioty, które wzięły udział w pierwszym etapie i których model uzyskał pozytywną rekomendację.

Wybrani beneficjenci otrzymają dofinansowanie na przetestowanie wypracowanego modelu. Resort zarezerwował na konkurs 260 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 97 proc. Nabór ma rozpocząć się 7 kwietnia. Szczegóły konkursu można znaleźć tutaj: https://www.power.gov.pl/nabory/1-22/.

Jak czytamy w uzasadnieniu uruchomienia konkursu, po zakończeniu leczenia szpitalnego osoby młode w Polsce najczęściej nie podejmują pracy i występują o świadczenie rentowe. W przypadku tych, którzy decydują się na powrót na rynek pracy, niska samoocena i strach przed podjęciem zatrudnienia, społeczna stygmatyzacja, a także brak doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji zawodowych sprawiają, że sytuacja jest bardzo trudna. Rosnący dystans, który dzieli pacjentów od pełnoprawnego udziału w życiu w społeczeństwie, przekłada się proporcjonalnie na trudności w osiągnięciu skutecznej aktywizacji społeczno-zawodowej tej grupy i generuje kolejne koszty społeczne. Niestety brak w Polsce rozwiązań systemowych opartych na modelu leczenia środowiskowego zaburzeń psychicznych, który pozwala na skupieniu się na indywidualnych potrzebach oraz prawach każdego pacjenta. Opieka psychiatryczna w Polsce w dalszym ciągu oparta jest na paradygmacie oddziału ogólnopsychiatrycznego. Zespoły leczenia środowiskowego i hostele należą do znikomych form opieki, a ich pacjenci stanowią niecały procent wszystkich leczonych. Jednocześnie w Polsce nie ma ani jednego oddziału interwencji kryzysowej czy leczenia depresji. Pomimo rozbudowanej sieci poradni zdrowia psychicznego barierą pozostaje ich ograniczona kompleksowość ograniczona dostępność – część z nich funkcjonuje wyłącznie w niektóre dni tygodnia. Dodatkowo w kontekście ww. potrzeb osób młodych, autorzy raportu Rzecznika Praw Obywatelskich pt. Ochrona zdrowia psychicznego w Polsce: wyzwania, plany bariery, dobre praktyki, alarmują, że w Polsce nie istnieje ani jeden zespół leczenia środowiskowego dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi.

Sob., 11 Mrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża