W stanowisku pojętym 10 lutego br. starostowie wielkopolscy apelują o zwiększenie puli środków na wynagrodzenia personelu medycznego zatrudnionego w domach pomocy społecznej.
W domach pomocy społecznej zatrudniane są pielęgniarki. Jednakże ich status prawny jest inny niż pielęgniarek zatrudnionych w placówkach zdrowotnych. A to dlatego, że nie podlegają one finansowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia, lecz z budżetów DPS-ów, a ich wynagrodzenia regulowane są rozporządzeniem z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. - W efekcie pielęgniarki pracujące w domach pomocy społecznej nie zostały objęte podwyżkami przyznanymi pielęgniarkom pracującym w ramach kontraktów NFZ-owskich. Sytuację tę uważamy za kuriozalną tym bardziej, że już obecnie ich wynagrodzenia drastycznie odbiegają od wynagrodzeń pielęgniarek szpitalnych, a zakres obowiązków i odpowiedzialności jest niejednokrotnie większy od zakresu obowiązków szpitalnego personelu pielęgniarskiego. Nierównowaga płacowa pomiędzy obiema grupami pielęgniarek prowadzi do sytuacji, w której wykwalifikowana kadra pielęgniarska rezygnuje z pracy w DPS-ach – czytamy w stanowisku.
Problem ten jest przedmiotem szerokiej debaty już od wielu lat. Sam Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego skierował 19 października 2015 r. do ówczesnego ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza stanowisko w sprawie poziomu wynagrodzeń personelu medycznego zatrudnionego w domach pomocy społecznej, w którym apelował o wprowadzenie systemowych rozwiązań dotyczących zrównania płac w obrębie całej pielęgniarskiej grupy zawodowej. W podobnym tonie wypowiedział się Związek Powiatów Polskich w stanowisku z 1 grudnia 2015 r., a i same środowiska pielęgniarskie domagały się równego traktowania wszystkich pracowników medycznych bez względu na miejsce zatrudnienia i typ pracodawcy, czemu Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych dał wyraz w piśmie z 14 października 2015 r.
Jednak, pomimo zgody środowisk samorządowych oraz medycznych, co do konieczności zwiększenia puli środków na wynagrodzenia personelu medycznego zatrudnionego w domach pomocy społecznej, do tej pory nie zostały przyjęte żadne rozwiązania, które znacząco poprawiłyby sytuację grupy ok. 6 tys. pielęgniarek.
Wobec powyższego Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego ponawia swoje wcześniejsze stanowisko i podkreśla, że szukając możliwości poprawy statusu finansowego pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej należy wprowadzić finansowanie wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne w tych placówkach ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ustalić standardy wynagrodzeń odpowiadające poziomom uposażenia pielęgniarek szpitalnych. Zdaniem wielkopolskich starostów tylko takie rozwiązanie umożliwi zlikwidowanie nieracjonalnych podziałów płacowych w ramach jednej grupy zawodowej.