Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Za życiem” zadania samorządów (cz.11)

„Za życiem” zadania samorządów (cz.11) fotolia.pl

Program przewiduje szereg działań w zakresie wsparcia mieszkaniowego zarówno dla osób niepełnosprawnych jak i dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne. Część zadań z tego zakresu ma będzie realizowana przez samorządy albo przy ich znaczącym współudziale.

Jednym z zadań będzie tworzenie mieszkań chronionych i mieszkań wspomaganych dla osób niepełnosprawnych. Odbiorcami mają być osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub stopniem umiarkowanym, w odniesieniu do których przeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenie rozwojowe lub epilepsję, oraz osoby niewidome. Realizatorami zadania mają być samorządy gminne i powiatowe (albo organizacje pozarządowe na zlecenie samorządu). Program zakłada utworzenie około 50 mieszkań rocznie. Zadanie ma być dotowane ze środków budżetu państwa. Samorząd będzie zobowiązany do prowadzenia tej formy wsparcia przez co najmniej 10 lat od uruchomienia mieszkania.

Kolejnym zadaniem ma być zwiększenie dostępności mieszkań z zasobu mieszkaniowego gmin dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi osiągających dochody nieprzekraczające kryteriów dochodowych ustalonych przez daną gminę. Ma to się odbyć poprzez zmianę w przepisach o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gmin i wprowadzenie w nich obowiązku uregulowania w uchwałach, dotyczących zasad wynajmowania lokali, warunków, jakie musi spełniać lokal wskazywany dla osoby niepełnosprawnej.

Kolejnymi zadaniami, które będę wymagały zaangażowania przede wszystkim gmin (spółek gminnych, związków międzygminnych, TBS-ów) będzie zwiększenie dostępności mieszkań budowanych na wynajem (w tym za możliwością docelowego uzyskania własności) z wykorzystaniem gruntów publicznych (proces inwestycyjny ma organizować Bank Gospodarstwa Krajowego) oraz specjalne programy na rzecz zwiększenia dostępności mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu dla rodzin z dzieckiem posiadającym zaświadczenie o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży u rodzin „Za życiem” (chodzi o zaświadczenie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii, w którym lekarz ten stwierdzi ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu). Część z tych propozycji będzie wymagała zmiany przepisów w zakresie zmiany zasad dotyczących wysokości wsparcia dla gmin realizujących inwestycje budowy mieszkań czynszowych.

Pon., 27 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel