Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zapobieganie przemocy domowej dzięki komisjom alkoholowym

Zapobieganie przemocy domowej dzięki komisjom alkoholowym fotolia.pl

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił uwagę na konieczność wypracowania narzędzi, które pozwolą zwiększyć, skuteczność w przedmiocie przeciwdziałania przemocy domowej.

W wystąpieniu generalnym do Ministrów: Konstantego Radziwiłła oraz Elżbiety Rafalskiej Marek Michalak zwrócił uwagę na konieczność wypracowania narzędzi, które pozwolą zwiększyć skuteczność działań pracowników gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w zakresie realizacji procedury „Niebieskie Karty”. Chodzi o kwestionariusze do szacowania zagrożenia przemocą i algorytmów postępowania w przypadkach zdiagnozowanej przemocy. Podobne zostały wypracowane m.in. dla funkcjonariuszy policji, pracowników szkół, placówek oświatowych oraz ochrony zdrowia.

Jak podkreślił w swym wystąpieniu Rzecznik, wypracowanie analogicznych narzędzi dla przedstawicieli gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w przypadkach występowania przemocy domowej, może znacząco wpłynąć na skuteczność podejmowanych przez nie działań.

Uzasadnienie wprowadzenia dla przedstawicieli gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych narzędzi szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą domową stanowi również europejskie regulacje, które obligują do podjęcia skutecznych działań zmierzających do udzielenia kompleksowej pomocy.

W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz do Ministra Zdrowia o wypracowanie szczegółowych rozwiązań w powołanym zakresie.

Źródło: www.brpd.gov.pl

Sob., 28 St. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka