Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Charakter opinii powiatowej rady zatrudnienia

Charakter opinii powiatowej rady zatrudnienia fotolia.pl

Opinia powiatowej rady zatrudnienia nie ma charakteru wiążącego. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 lutego 2013 r., III SA/Kr 423/12.

Zgodnie z art. 76 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy starosta może odroczyć termin płatności lub rozłożyć na raty nienależnie pobrane świadczenie, zwrot refundacji oraz jednorazowo przyznanych środków na wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy lub na podjęcie działalności gospodarczej, albo po zasięgnięciu opinii powiatowej rady rynku pracy umorzyć te należności w całości albo w części, jeżeli wystąpiła jedna z przesłanek wymienionych w tym przepisie.

W powołanej sprawie sąd podkreślił, że opinia powiatowej rady zatrudnienia, o której mowa w przepisie art. 76 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, nie ma charakteru wiążącego. Brak opinii byłby brakiem formalnym skutkującym nawet tylko z tego względu uchyleniem decyzji, nie mniej, co należy podkreślić, opinia negatywna nie ma wpływu na rozstrzygnięcie albowiem ustawodawca nie wskazał na konieczność wyrażenia zgody powiatowej rady zatrudnienia na umorzenie należności, a jedynie wskazał na obowiązek przedstawienia stanowiska tej rady przed wydaniem decyzji w przedmiocie umorzenia tych należności.

Źródło: CBOSA

Sob., 27 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka